Stres Tüp Bebek Başarısını Etkiler mi?

Stres Tüp Bebek Başarısını Etkiler mi?

Centrum Ankara Tüp bebek Merkezi Direktörü Recai Pabuccu tüp bebek ve stres hakkında bilgi verdi.

Stres,  vücudu fizyolojik olarak da direkt etkileyebilen bir faktördür. Yoğun stres durumlarında kişinin adeti nasıl gecikiyor ise, tüp bebek tedavisinde de yoğun stres sonucu ile tedavinin başarısı olumsuz etkilenebilir.  Ancak elbette ki tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar sayesinde kadının yumurtlama aşaması otomatik olarak gerçekleştirilir. Bu sebeple stres sebebiyle yumurtlamama gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak yoğun stres yaşanması durumunda, kadın tedaviye katılımını çekebilir ya da ilaç kullanımına dikkat etmeyebilir. Bu durumda tüp bebek başarısı etkilenecektir.

Tüp bebek tedavilerinde başarının anahtarı çiftin motivasyonu ve inancıdır. Anne adayının tedavi sürecini stresten uzak huzurlu ve sakin bir ortamda geçirmesine önem gösterilmelidir. Stresin sebep olduğu yoğun baskı anne adayının tedavisini olumsuz etkilemektedir. Kısacası hormonların üzerindeki etkisi ile rahim dokusuna giden kan akımını azaltarak, gelişmekte olan embriyonun tutunmasına engel olmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavilerine başvuran çiftlerin öncelikle stresten korunmak için bir takım önlemleri alması ve birbirlerine destek olarak, sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması için tedaviye sadık kalmaları önerilmektedir.


Stresten korunmak için ne gibi önlemler alınabilir?
        *Tüp bebek tedavilerindeki başarının en büyük faktörü çiftin birbirini her konuda desteklemesidir.
        *Yoga ve meditasyon gibi yöntemler fiziksel olarak daha dirençli olmayı sağlarken stresi azaltır.
        *Nikotin ve kafein ihtiva eden besinler stresi tetikler. Bununla beraber nikotinin anne karnındaki bebeğe ciddi zararları kanıtlanmıştır. Bu nedenle mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.
       * Ciddi boyutta yaşanan stresten arınmak için uzman bir psikologdan destek alınabilir.
        Korkulan edişe edilen konular mutlaka doktora danışılmalıdır.
        *Akupunktur yöntemi psikolojik desteği sağlarken, tüp bebek tedavi sürecine de yardımcı olacaktır.
        *Tedaviye başvurmadan önce maddi ve manevi olarak karşılaşabileceğiniz tüm durumlara karşı hazırlıklı olmanız önerilir. Böylece tedavi sürecinde beklenmedik durumlara karşı önleminizi almış olursunuz.
        *Sağlıklı beslenme anne adayının fiziksel ve psikolojik sağlığını desteklerken, stres faktörüne karşı koruma sağlayacaktır.
        *Fiziksel aktivite sayesinde stres oranı azaltılacaktır.

Yorumlar

  1. Selam, biz hobi etkinliğini henüz yapamadık, bu hafta tamamlamaya çalışırız, sevgiler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar