Prematüre Farkındalık Günü


17 kasım  tüm dünyada 'prematüre farkındalık günü' olarak biliniyor.  Bu amaçla hazırlanan kamu spotunu ve bu alanda değerli başarılara imza atan Prof. Dr Esin  Koç'un bildirisini paylaşmak istiyorum. Olabildiğince paylaşırsanız sevinirim.#prematüredoğmak 

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin değerlendirilmesinde en önemli göstergelerden birisi yenidoğan ölüm oranıdır. Ülkemizde her yıl doğan 1,4 milyon bebekten 150.000’i erken doğmaktadır. Erken doğan bebekler; özel bakım ve uzmanlık gerektiren sağlık koşulları sağlanmadığı takdirde ya düşük bir yaşam kalitesiyle hayatlarına devam ediyor ya da hayatlarını kaybediyorlar.  

Son yıllarda bu alanda faaliyet gösteren sağlık kuruluşu ve personelinin özverili çalışmaları sayesinde yenidoğan ölüm oranlarında önemli bir düşüş gerçekleştiğini mutlulukla gözlemliyoruz.

Türk Neonatoloji Derneği olarak, bebeklerin hayata tutunabilmeleri ve yaşam kalitelerini arttırabilmek için yoğun çaba harcıyoruz. Yenidoğan alanında dünyada kaydedilen tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, alanında uzman meslektaşlarımızın bilimsel gelişimi için maksimum destek sağlıyoruz. Fakat bizler erken doğan bebek ölümlerinin daha da azaltılabileceği kanısındayız. Bunun için dernek olarak özellikle bu konuda uzmanlaşmış hekim ve hemşirelerin eğitimi için sonsuz destek sağlamaya devam edeceğiz. Ancak istenen başarının yakalanabilmesi için toplumsal olarak herkesin farkındalığına ihtiyacımız var.

17 Kasım tüm dünyada “Prematüre Farkındalık Günü” olarak biliniyor. Biz de Türk Neonatoloji Derneği olarak Türkiye’de Prematüre farkındalığını artırmak amacıyla hazırladığımız sosyal medya kampanyamıza dahil olmanızı diliyoruz. Bu noktada desteğinizi esirgemeyerek 17 Kasım haftasında blog’unuzda konuya ve kampanyamıza yer vermenizden memnuniyet duyarız. 


Prof. Dr. Esin Koç
Türk Neonatoloji Derneği Başkanı


Yorumlar

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar