Hero Baby’den Bebek Beslenmesi ve Tahıllı Kaşık Mamaları Hakkında Önemli Bilgiler


Geçtiğimiz hafta Hero Baby'nin daveti ile katı gıdaya geçişte tahıllı beslenmenin önemini içeren bir ürün tanıtımına katıldım.

24 ay anne sütüne devam etmiş hiç hazır mama tüketmeyen bir anne olarak bazı şeyleri nasıl da yanlış yaptığımın farkına vardım aslnda. Geleneksel alışkanlıkların artık doğruluğunun tartışılmaya başlandığı bu günlerde annelere ışık olması adına Yenidoğan Uzmanı Çocuk Doktoru Doç. Dr. Merih Çetinkaya'nın bebek beslenmesiyle ilgili verdiği önemli bilgileri paylaşmak isterim.

Tüm dünyanın tartışmasız kabul ettiği tek gerçek olan bebek beslenmesinde esas olan beslenme şeklinin sadece ve sadece anne sütü olması gerçeği ile birlikte devam eden 6. ay itibarı ile kademeli olarak diğer besinlerle tanışmaya başlaması gerektiği bilinir. Ülkemizde bu gerçeğin 2 aya düştüğü gözlenmekteymiş...Bir çoğumuz biliriz aslında; bebeklerin ağzına reçel tattıran mı dersiniz, acılı yemek sularına bandırılmış ekmekler mi dersiniz,  şekere bandırılmış emzikler mi ve daha ne örneklere şahit olmuşsunuzdur kimbilir?

Doç Dr. Çetinkaya bebek beslenmesinde ilk 1000 günün öneminin altını özenle çiziyor. Anne sütüne ilaveten tamamlayıcı besinlerin  bebeklerin ihtiyaçlarını vitamin ve mineral anlamda yeterli olmasının önemini belirtti.


Ülkemizdeki en büyük sorunların başında anne sütünün yeterli olmadığı kanısı, ve çocuğun zayıf olmasının hasta olacak kaygısı taşımasından geldiğini belirtiyor. Tombul çocukların sağlıklı olduğu kanısının yanlış olduğu, yeterli beslenmenin esas olduğunu önemle belirtti.

Anne sütünün yeterli olduğu durumlarda tamamlayıcı gıdalara erken başlamanın da hatalı olduğunu, bu gibi durumlarda bebeklerde alerji, ishal, kusma, böbreklere fazla yüklenme ve sonrasında da anne sütünün azalmasına sebep olma gibi durumların yaşandığını da belirtti.

Bunun yanında fazla anne sütüne devam eden çocuklarda kabızlık, çiğneme ve yutma bozukluklarının yanında psikolojik anlamda da olumsuz etkinlenme yaşanabileceğinin de önemle altını çizdi.
Bebek beslenmesinde amaç bebeği doyurmak değil, ayına uygun gelişimi için en doğru besinleri verebilmektir. 


BEBEK BESLENMESİNDE TAHILIN ÖNEMİ 


*The European  Society for Pediatric  Gastroentrology, Hepatology and Nutrition Commitee on Nutrition (ESPGHAN)  ek besin olarak, ilk başta demir içeren tahıl önermektedir.

* Tahıllar, bebeğin enerji üretmesi ve beyin aktiviteleri için en önemli kaynaklardan biridir

*Tahıllar enerji ve lif kaynağıdır.

Besin piramidinde en geniş yere sahiptir.

*Zengin lif içeriğiyle tahıllar, sindirim sistemini düzenler. Bebeklerin bağırsaklarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

* Karbonhidratlar, enerji verici glikozu daha yavaş ve daha uzun sürede açığa çıkarır. Böylece bebeklerin obezite riski de azalır. 

*Demir eklenen tahıllar ile beslenen 5 aydan büyük bebeklerde, et ile beslenenlere göre 2-3 kat daha fazla demir alımı gözlenmiştir..

*Demir eklenen tahıllar, demir eksikliğine bağlı aneminin önlenmesinde önemli katkılar sağlar

*Hem çeşitlilik hem de besinsel gereksinimleri karşılayacak şekilde tüketilen ürünler bebeklerde damak tadı gelişiminde, obezite kontrolünde, alerji ve diyabetin önlenmesinde, sağlıklı büyüme ve gelişmede önemli role sahiptir. 

*Bebeklerin 6. aydan sonra tahıllarla tanışmaları gereklidir.

*Tahıllar ile geç tanışan ve tek çeşit besin ile büyüyen bebeklerde obezite, çölyak, diyabet ve benzeri hastalıkların gelişim riski artar.Devam edecek yazı:  Ambalajlı bebek mamaları güvenli mi?

Yorumlar

  1. Çok şükür alıştı bebeğim her tada. Ben de hiç hazır mama kullanamadım. Bir kaç kez elime aldım ama geri bıraktım. Yeterli vaktim vardı dengeli öğünler verebilmek için. Ama çalışan anneler için güzel kolaylık olur.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler