YENİ YILI FİT KARŞILAYIN

Geçtiğimiz perşembe günü keyifle takip ettiğim blog yazarlarının da yer aldığı keyifli bir blogger etkinliğinde yer aldım... Balatın o muhteşem havasını yansıtan çok keyifli bir mekanda yeni yeni isimlerde tanımış olmak ayrıca keyifliydi.

Beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç yeni yıla sayılı günler kala beslenme ve doğru diyet tüyoları vererek ''Yeni Yılı Fit Karşıla' sloganı ile öne çıkan ve  son zamanlarda oldukça ilgi çeken 'Hep Obur' diyeti ile standart diyetler arasındaki farkı bizlerle paylaştı.

Basında yer alabilmek adına ortaya atılan beslenme programlarına ve gelişi güzel diyetlere dikkat çeken ünlü diyetisyen '' Diyet parmak izi gibidir. Fotokopi listelerden , düşük kalorili ve tek besine dayalı diyetlerden mucize bekleyerek bedeninizi küstürmeyin.'' diyerek kadınlara seslendi.

Hızlı kilo vermeyi vaad eden diyetlerden mucize beklememek gerektiğini özellikle belirten Banu Kazanç  '' Çevrenizde duyduğunuz programlara, zayıflamasına tanık olduğunuz kişilerin görünüşüne aldanmayın. Diyetlerin kişiye özgü olduğunu asla unutmayın. 120 kilo bir kişinin sağlık değerleri ile 80 kilo bir kişinin sağlık değerleri aynı değildir ve metebolizmaları farklıdır. Bu sebeple vücut gereksinimleri değişir. Bu ağırlığı hatta meslekleri bile uygulanacak programı değiştirecek etkenlerdir. Herkesin diyeti farklıdır.'' dedi.Diyetleri parmak izine benzeten ünlü beslenme uzmanı diyet denilince akıllarda beliren ''açlık'' algısına yönelik de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Diyetin aç kalmak olmadığını ve aç kalmanın bireylerde 'yoksunluk sendromu' yarattığını belirtti. Konuşmasında '' Yoksunluk sendromu en basit tanımıyla beslenme programı süresince kişilerin önüne koyulan kabarık  yasaklar listesi nedeni ile ihtiyacı olduğu kadar yememesinin ve yetersiz kalori almasının yarattığı ağır açlık ve eksiklik hissidir. İlk fırsatta ve boşlukta zararlı yiyecekleri tüketmeden kendini alıkoyamaz. Böylece zar zor verdiğiniz 3-5 kiloyu kısacık bir sürede fazlasıyla geri alırsınız. Yoksunluk sendromuna girmeden her şeyden yiyerek kalıcı kilo kayıplarına ulaşmak hayal ürünü değil. Canınız ne isterse onu yiyebilir ve kilo verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım ölçülü ve dengeli beslenerek porsiyonlar konusunda kontrollü olmanızdır.''


Kazanç;'' Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı profesyonel yardım almaktır.''
Sağlıklı beslenmek aslında bir hayat tarzıdır. Sağlıklı kilo vermek de bunun getirisidir. Hayat tarzı sağlıklı beslenmek üzere kurulu olsa da zaman zaman metabolizmaya bağlı olarak kilo problemleri ortaya çıkabilyor. Bu durumsa yapılması gereken ilk iş ise profesyonel yardım almaktır. 
Kazan.' Sağlık değerlerinin ölçümlenmesi, metabolizma gereksinimlerinin belirlenmesi, kişilerin çalışma koşullarının ve rutin faaliyetlerinin tamamı bir bütün olarak analiz edilerek sürece başlanması gereklidir.''dedi.  Kilo verme sürecindeki sabırlı ve kararlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirtirken kişinin ne istediğini bilmesinin de önemine özellikle dikkat çekti. 
HEDEFLERİNİZ ULAŞILABİLİR OLSUN
Kilo verme sürecinde kişinin kendine koyduğu imkansız hedeflerin rastgele rakamların beslenme programlarının daha ilk evrelerinden itibaren kişinin motivasyonunun bozulmasına neden olduğunu belirtti.'' Hevesi kırılan kişinin programa olan inancını kaybetmesi ile programı yarıda bırakıyor. Bu nedenle yapılması gereken şey sabır ve kararlılıkla gerçekle yüzleşip sürece dahil olarak inançla  devam etmektir.''

Yorumlar

  1. Merhaba, blogunuzu yeni keşfettim ve sevdim :) takibe alıyorum :) versiğiniz bilgiler içinde teşekkürler :) blogum ilginizi çekerse banada beklerim sevgiler 💕

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler