Yatağımızın ömrünü nasıl arttırabiliriz?

Bahar yüzünü göstermişken bahar temizliği de kapıda... Tüm kış boyunca üzerinde uyuduğumuz her türlü mikroorganizmayı emen yataklardan başlar çoğu zaman da. Yüzeyi silinir( yıkanır), kuruması beklenir, havalandırılır veya  ters yüz edilir. Temizliği oldukça zor olan bu yöntem hem yorucu hem de yatağın ömrünü kısaltan bir temizlik yoluydu. 


Aslına bakarsanız sağlıksız yolu terk edeli çok oldu. Alezler hayatımıza girdiğinden beri sağlıklı ve steril uykuyla tanışmış olduk. Uyurken milyon tane mikroorganizma bıraktığımız yatak yüzeyinde sağlıksız bir uyku uyuyorduk. Alerjik bünyelerde bu mikroorganizmalar astım hastalığını da tetikleyebiliyordu hatta.  Yataklarınızı uzun ve sağlıklı bir şekilde kullanmanın en kolay yolu olan alezler; kolay bir şekilde temizlenen ve hızla kuruyan, takılması son derece pratik olması sebebi ile yaygın bir kullanıma ulaşmıştır.

Çocuk ataklarındaki hijyen çok daha fazla önemlidir. Bezden ayrılma döneminde ve sonrasında yaşanabilecek sıvı kaçırmalarında temizliği kolayca olan ve yatağın kuru kalmasına neden olan alezler, yıkandıktan sonra mikrofiber özelliği ile hızlıca kurur.


Yatağın ömrünü uzatan yatak koruyucu alezler çalışan annelerin bir nevi hayatını kolaylaştırıyor. Tenizlik ve hijyen açısından önem taşıyan alezler yatak ile birlikte alınabildiği gibi ayrı olarak internetten de kolaylıkla temin edebilirsiniz.


Yorumlar

En çok sevilen yazılar