Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması'nın sonuçları açıklanıyor

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu'nun düzenlediği “Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması” forumunda, GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları tartışılacak.
 

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu, “Dünya Çocuk Hakları Günü” nedeniyle 24 Kasım Perşembe günü, Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü Konferans Salonu'nda Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması Forumu'nu düzenleyecek.
 
Ev sahipliğini Işık Üniversitesi'nin yaptığı forumda GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması”nın bulguları açıklanacak ve değerlendirilecek. Konunun uzmanı akademisyenlerin bu önemli sorunu tartışacağı forumun moderatörlüğünü ise ünlü oyuncu ve Ziya Kürküt yapacak. Forumda açılış konuşmasını Çocuk Haklarını Koruma Platformu ve Koruncuk Vakfı Başkanı Av. Figen Özbek, araştırma raporunun aktarımını ise GfK Tüketici Deneyimleri Genel Müdürü Fulya Durmuş yapacak. Forumdaki konuşmacılar ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Çocuk/Ergen Altdal Program Direktörü Yrd. Doç. Dr. Elif Göçek, Maya Vakfı Klinik Direktörü, Uzman Sanat Psikoterapisti Leyla Akca Atik, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Mülteci Koruma Asistanı Lara Özügergin, Türk Kızılayı Bağcılar Toplum Merkezi Yöneticisi Esin Demircioğlu.
 
Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Kimdir?
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 0-18 yaş grubundaki çocuklara tanıdığı; yaşama, gelişim ve beslenme, katılım, korunma ve barınma, eğitim haklarının çocuğun öncelikli yararı esas alınarak geliştirilmesi, hak ihlallerinin önlenmesi için bilgilendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları yapılması, tüm çocukların yetenekleri doğrultusunda fırsat eşitliğine dayanılarak özgüvenli bireyler olarak yetişebilmeleri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları gibi kurumlarla iş birliği yapılarak çocukları her yönden koruma amacıyla kurulmuştur. 20 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu platform; insan haklarının çocukluk yıllarında öğrenilmesi gerektiğini; demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramlarının ve her türlü ayrımcılıkla mücadelenin de eğitim ve öğretimin bir parçası olarak kavratılmasının önemli olduğunu savunmaktadır.
http://cocukhaklarinikorumaplatformu.org/

 
*Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.
 

Yorumlar

En çok sevilen yazılar