DİKKAT GÜÇLENDİRME DESTEKLİ YAYINLAR

Ebeveynlerin en büyük sıkıntı yaratan ‘Yerinde durmuyor’ yada ‘ 2 dakka bir yerde oturmuyor’ ‘bizim çocuk hiperaktif’ gibi buna benzer cümleler olduğunu bilirsiniz. Teknolojiye doğan çocuklar hızlı bilgiye ulaşma ve aynı anda hızlı tüketimle birlikte çoğunda dikkat eksikliği ve yoğunlaşma problemi mevcut.

Oyun çağında çok önemsemediğimiz bu durum ilkokul ile birlikte büyük sıkıntıya dönüşüyor. Ders içinde derse odaklanamama sorunu hem öğretmeni için hem de biz ebeveynler için büyük problem yaratıyor.

Bu durumda dikkat güçlendirici materyaller imdadımıza yetişiyor. Ülkemizde bu alanda çok fazla deneyimler olmadığı için oyuncakçı ve kitapçılarda genellikle yabancı yayınların uyarlamaları olurdu bu zamana kadar. Bizde birkaçını almışızdır hatta.

Yakın zamanda AdedaYayıncılık ile tanıştım. Beyin gelişimi ve ders başarısını arttırıcı yayınlar hazırlayan, uzun yıllardır bu alana destek veren bir yerli kuruluş. Kitapları Doç. Dr. Osman Abalı danışmanlığında çıkıyor. 2006 yılından bu yana algı, dikkat, eğitim, düşünce ve araştırma üzerine yayınlar çıkarıyorlar. Beyindeki dikkat sisteminin desteklenmesi adına ciddi bir çalışma olan DGS-Dikkati Güçlendirme Seti, Yazmayı güçlendirme ve okumayı güçlendirme setleri alanlarında öncü kabul edilmektedir. Yayınevi aynı zamanda olarak "Deha Terapi Eğitim ve Danışmanlık,”
"Dikkati, Öğrenmeyi Geliştirme ve Eğitim Derneği” (DÖGED ) ile çözüm ortaklığı yapmaktadır.


DİKKAT GÜÇLENDİRME SETİ
3-18 Yaş grubu çocukların sıkılmadan vakit geçirecekleri şekilde özenle çalışılmış. Set şeklinde hazırlanan kitaplarda beynin 27 faklı merkezini harekete geçirecek egzersizlerle çocuklardaki dikkatin devamlılığını sağlayan, odaklanmayı arttıran ve öğrenme güçlüğünün giderilmesine yardımcı olan bir kaynak kitap olarak hazırlanmış.


DİKKAT GÜÇLENDİRME SETİ’NİN FAYDALARI
*Öğrenme sistemini aktif şekilde çalıştırıp ders başarısına olumlu katkıda bulunur.
*Dikkat becerilerini arttırır.
*Okul performansına katkı sağlar
*Görsel alana girenleri fark eder ve ayırt eder, masa başı ders çalışma başarısına destek olur.
*İnce motor becerilerine destek olur, el becerileri artar.
*Planlama ve sıralama becerilerini arttırır.
*Okuma ve okuduğunu anlamaya fayda eder.
*Zihinsel enerjinin bir konuya odaklanmasına yardım eder.
*Esnek düşünebilmeye yardım eder.
*Aritmetik beceriye destek olur
*Sözel becerilerini arttırır.
*Kavrama süratini geliştirir.
*Farklı öğrenme becerisini destekler.
*Sürükleyici olduğundan başarılı olma duygusunu pekiştirir.
*Özgüveni arttırır.
*Boş zamanlarda teknolojik aletlere yönelmesini azaltır.


Kitap içindeki çalışmalar yönergeler ile odaklanma, dikkat devam ettirme, benzerlikleri ve farklılıkları ayırt etme, eşleştirme, planlama, organize etme, işitsel ve görsel hafıza, el göz koordinasyonu, ince motor becerilerinin desteklenmesi ve genel bilgilerini arttırıcı şekilde planlanmış.
Türk eğitim sistemi ile entegre olan tamamen yerli olan bu çalışma hem derslerine destek olacak hem de çocuklarımızı korkunç 3 T ‘den koruyacaktır. (Tablet, TV, Telefon )

Doç Dr.Osman Abalı Kimdir?

Yıllarca İstanbul Üniversitesi'nde çalışmış uluslararası bir akademisyendir. Beyin, davranış, duygu ve düşünce sistemleri, otizm, adli psikiyatri alanlarında dünyaca ünlü bir doktor. DÖGED dikkati öğrenmeyi geliştirme ve eğitim derneği başkanlığını yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası 150 makalesi ve eseri bulunmaktadır. 

Yorumlar

En çok sevilen yazılar