Çocuğumla Boya Zamanı!

Henüz okula gitmeyen bir çocuğunuz mu var? Çocuğunuzu hem eğlendirip hem de oyalamanın en güzel yollarından biri de boyama yapmaktır! Boyamayı evin içinde yapmanız şart değil, eğer bahçeniz veya çocuğunuzun kullanımına uygun bir alanınız varsa, boyamayı dışarıya taşıyarak sokak oyunlarında olduğu gibi çocuğunuzun güneşli ve güzel yaz günlerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz küçükse ve boyaları yutabileceğinden endişeleniyorsanız, boya yerine gıda boyası da kullanabilirsiniz.


İşte “sıkıldım anne” lafına son verebilecek üç farklı boyama fikri!


Köpükler renklenirse
Köpük ve baloncuklarla hemen her çocuk bayılarak oynar; özellikle de rengarenk olanlarla. Oldukça basit olan köpük boyamayı çocuğunuzla beraber deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken boyaya az miktarda su ve sabun tozu deterjanı ekleyip karıştırmak. Daha sonra pipet yardımıyla suyun içine üfleyip iyice köpürtün. Çıkan köpüklerin üzerine fazla bastırmamaya gayret ederek bir kağıt yerleştirin. Kağıdı geri çektiğinizde üzerinde baloncuk ve köpüklerin çıkardığı baskıyı göreceksiniz. Daha sonra kağıdı kuruması için bırakın.
Tabii ki bu sadece en basit teknik. Köpük boyamayı daha da yaratıcı hale getirebilirsiniz. Mesela, birkaç ufak kabın içerisine farklı renklerde boyalar koyup renkli köpük baskısı çıkarabilirsiniz. Veya, kullandığınız kağıdın büyüklüğünde bir tepsinin içine sulu boya karışımını hazırlayıp renkleri birbirine karıştırabilirsiniz. Bir başka yöntem de, çıkardığınız köpük baskısının üzerine farklı renkte köpük baskısı çıkarmak olabilir. Aynı boyamayı köpük tabancası veya üflemeli baloncuk aletiyle de yapabilirsiniz. Bu yöntemi evi batırmamak adına sokakta denemeniz tavsiye edilir. Sokak oyunları ve dışarıda oynamanın çocuk sağlığındaki önemini düşündüğümüzde, çocuğunuzun dışarı çıkıp temiz hava alması için eğlenceli bir neden oluşturan bu yaratıcı etkinliğin faydalarını takdir edebiliriz.

Bir boyama klasiği: Baskı
Özellikle okul öncesi çocukların severek yaptığı boyama çeşitlerinden biri olan baskıyla yaratıcı resimler yapabilirsiniz. Fırça baskısı en kolay baskı çeşitlerinden biridir. Üstelik de farklı büyüklüklerde fırça ve boyalarla yapımı hem kolay hem de eğlencelidir. Daha sonra, fırça baskılarının üzerine resimler çizerek çiçek – böcek gibi şekiller çıkarabilirsiniz. Fırçaya ek olarak limon baskısı da oldukça sevimli gözüken baskılardan biridir. Limonu ortadan kesin ve sırayla farklı renklere boyayarak renkli baskılar çıkarın. Ayrıca, havuç, patates, elma, portakal ve mantar gibi farklı malzemelerle renkli baskı çıkarıp eğlenceli resimler yaratabilirsiniz.


Çöpe giden baloncuklu paket torbasının işlevi
Çoğunlukla taşınırken hassas ve kırılabilen eşyalarımızı korumak için kullandığımız baloncuklu paketlerle boyama yapmak çocuğunuz için farklı bir deneyim olacaktır. Bu boyama için geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Evin ve ortalığın batma riskini en aza indirmek için bahçenizde veya yeterli alan bulunuyorsa evinizin önünde deneyebilirsiniz. Bu boyama için ayrıca büyük boyutta kağıt bulundurmanız gerekecektir.
Başlangıç olarak, baloncuklu torbayı çocuğunuzun ayağına geçirin ve alt kısmını boyayın. Daha sonra çocuğunuzun kağıdın üzerinde yürüyüp baskı çıkarmasını isteyin. Çocuğunuz yürüdükçe hem baskı çıkaracak hem de patlayan baloncukların sesiyle oldukça eğlenecektir. Baloncuklu poşeti aynı zamanda plastik bardak altı veya oklava gibi cisimlerin üzerine de yapıştırıp boyalarla baskı çıkarabilirsiniz. Hatta, eğer geniş bir bahçeniz bulunuyorsa, baloncuklu poşeti çocuğunuzun etrafına sarıp, farklı renklerle boyayıp, kağıdın üzerinde yuvarlanmasını isteyebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Ahhh ahhh bu cümleyi o kadar çok duymaya başladım ki anlatamam.Birlikte oyun oynasak resim yapsak yada başka şeyler yapıyor olsak hiç bıkmıyor saatlerce yapıyoruz ama ben bir kalkıp başka bir iş yapayım işte sorun o zaman başlıyor. Ben çok sıkılıyorum sen benimle ilgilenmiyorsun, ne olacak bizim bu halimiz? offf offf :(

    YanıtlaSil
  2. Ne güzel onerıler. Bızım çocuklar bırbırlerınde buluyorlar careyı de bana cok sarmıyorlar ama yıne de yaratıcı fıkırler can kurtarıcı oluyor

    YanıtlaSil
  3. Ne güzel etkinlik. Denemek lazım

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar