2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü #otizmeylemplaniuygulansin

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. 

Nisan ayının tamamı ise, Dünya Otizm Farkındalık Ayı. Bu nedenle Nisan ayı boyunca farkındalık oluşturan mesajları bir çok blogda görmeyi umuyoruz. Otizm Dernekleri Federasyonunun amacı; yaşayan tüm otizmli bireyler ve ailelerinin doğumdan ölüme kadarki yaşam süreçlerinin düzenlenmesine dikkat çekmektir. Böyle bir çabaya tüm desteğimizle yanlarında duruyoruz.
Dünyada ve ülkemizde otizmli bireylere toplumda rastlanma sıklığı giderek artmaktadır. 2014 CDC raporunda Otizme rastlanma oranı 68 doğumda 1 çocuk olarak açıklanmıştır.

Otiizm Dernekleri Federasyonu Otizm Eylem Planı’nın hayata geçmesi için yaklaşık 3 yıldır ülke genelinde kamuoyu oluşturmak, hazırlık yapmak ve katkı koymak adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde hazırlanarak Milli Eğitim, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanlıkları ile YÖK işbirliğinde yürütülmesi öngörülen plan 68 maddeden oluşuyor. 

Planda farkındalık, erken tanı, erken müdahale ve izleme, ailelerin bilinçlendirilmesi, özel eğitim ve sınavlara ilişkin düzenlemeler, istihdamın sağlanması, toplumsal yaşama katılım gibi konular ele alınıyor.


Ülkemizde yaşayan 1 milyonun üzerindeki otizmli ve aile fertlerini de saydığımızda otizmden etkilenen yaklaşık 4.500.000 bireyin yaşamını kolaylaştıracak Otizm Eylem Planı uygulanması büyük önem arz etmektedir.

Otizm Eylem Planı’ndaki ihtiyaçların karşılanması halinde inanıyoruz ki otizmli bireyler, ailelerine bağımlı ve bakıma muhtaç fertler olmaktan çıkıp sosyal hayata adapte olabilecekler, çalışma hayatından uzaklaşmak durumunda kalan ebeveynleri de ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunabileceklerdir. Bu nedenle Otizm Eylem Planı’nın daha fazla rötara uğramadan hayata geçmesi gerekmektedir.
#otizmeylemplaniuygulansin ki Otizm ailelerinin kanayan yarası artık devasını bulsun!

OTİZM DERNEKLERİ FEDERASYONU
#otizmeylemplaniuygulansin
Twitter: @ODFED

Yorumlar

  1. Önemli bir konu... insanlarda hassasiyetin ve farkındalığın oluşturulması gerekiyor. 68 çocuktan birinde rastlanma oranını ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Çok yüksek bir oran.

    YanıtlaSil
  2. hassas bir konu. bu konuda çok cahiliz. geç kalınıyor çoğu zaman.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler