Ev kadınlarının elinden doğal oyuncak hikayesi.

Ev kadınlarının üretimi ile hayata geçen başarılı bir kadın girişimi olan bu projeyi gönülden destekliyorum. Çocuklarımız için hayal güçlerini geliştrecek sağlıklı oyuncaklar için sizi İpek Böceği Oyuncak ile tanıştırmak istiyorum. 
ANNE ELİNDEN ANNELERE ÇOCUKLARIMIZ GÜVENLE OYNASIN DİYE ’’mottosuyla yaratıcı zekayı , el becerilerini geliştiren yüzde 100 doğal , el yapımı , sağlıklı oyuncaklar felsefesiyle yola çıkan Somsa’dan “İpek Böceği Oyuncak”ın hiyakesini dinliyoruz.

Öykünüzü kısaca sizi tanıyarak başlayalım; kimdir Fatoş Somsa ?
Hoşbulduk , henüz 23 yaşındaydım ticarete atıldığımda… ‘’Taytrans‘’ unvanı ile uluslararası hava ve gemi taşımacılığı sektöründe onyedi yıl sürdü ilk girişimcilik adımım. İlk onbeş yıl her şey yolundaydı ve 2007 de ‘’yılın en başarılı iş kadını ‘’ ödülü ile taçlandırıldım. Maalesef hayat hep aynı düzlemde gitmiyor. Onaltıncı yıla girdiğimizde ibre tersine döndü. Küçük yaşta ticarete atılarak birçok başarıya imza atan ben(!), tükenmişlik sendromu ile baş başaydım. Üstelik artık anneydim de. Tükenmişlik duygusuyla kendime fayda sağlayamazken çocuğuma hiç sağlayamazdım. İşte benim ipek böceği dönüşümüm kendi kozamı örmekle, bu kozanın içinde yeni beni aramakla ve yaratmakla başladı.

Kendimi, yeteneklerimi, becerilerimi yeniden ve yeniden keşfetmek, farklı şeyler yapmak. Bir koşulla: Bu kez yaptığım iş mutlaka manevi tatmin sağlamalı, sosyal bir proje olmalıydı. Yeni işin kriterleri her ne kadar belli olsa da bu kriterlere uyan işin ne olacağı belirsizdi 
Kendime yaptığım yolculukta profesyonel koçluk, kariyer danışmanlığı, işletme koçluğu gibi bir dizi eğitim alırken kendimi eğitmenliğin içinde buldum. Tüm bu koşuşturmada yeniden yapacağım işin kriterleri hep karşımda duruyor ve ‘’acaba ne olmalı? ‘’ diye sürekli kendime soruyordum. İki yıllık arayışın sonunda 8 Ocak 2015 günü ‘’Acaba ev kadınlarının ürettiği ürünleri satabilir miyiz?‘’ sorusu ipek böceği’ nin ilk tohumunun atılmasına vesile oldu.
Ev kadınlarının ürettikleri ürünleri satmak harika bir fikir , evlerde üretilebilen sınırsız ürün gamı var. Peki neden oyuncak, bu ürünün oyuncak olmasına nasıl karar verdiniz ?
Yaşımız ne kadar ilerlerse ilerlesin; içimizdeki çocuk ortaya çıkmak için sürekli yeni yollar arıyor. Dünyada ev kadınları neler üretiyor ,bizim ülkemizde neler var diye araştırma yaparken içimdeki çocuğu heyecanlandıran ürün oyuncak oldu. Acaba yapabilir miyiz? Bu ürünleri kadınlarımızla üretmek için standardize edebilir miyiz? Derken ilk işe evdeki pijamayı  keserek başladık. Biz diyorum çünkü bu işe sevgili ablam Havva Somsa ile başladık. Açıkçası onun desteği ve geçmişteki deneyimleri sayesinde daha hızlı yol aldık.
Oyuncak tasarlamak ikimiz için de yeniden var olmanın yolculuğu oldu. Üretime destek veren ev kadınları da oyuncak üretiminin kendilerine çok iyi geldiğini ve ruhen dinlendiklerini söylüyorlar. Yani oyuncak hepimiz için bir anlamda terapi aracı oldu.
Ticaretten gelen kadın girişimci gözüyle de fizibilitesine baktığımda; içimdeki çocuğun seçtiği oyuncak tüketimi çok, yerli üretimi ise az bir ürün.

İpek Böceği Nedir ?
İpek Böceği ‘’ANNE ELİNDEN ANNELERE ÇOCUKLARIMIZ GÜVENLE OYNASIN DİYE ’’ diye mottosuyla 0-13 yaş arası çocuklar için doğal oyuncak ve oyuncak aksesuarları üreten, alanında uzman oyuncak markasıdır.
İpek Böceğini kurarken neyi hedeflediniz ?
 Bu girişimde bulunurken üç temel sorunun çözümünü hedefledik.
Piyasada sağlığı tehdit eden kimyasallar içeren ithal oyuncaklar yerine annelerden annelere sağlıklı oyuncaklar üretmek. Ülkemizde yok denecek kadar az üretilen doğal malzemelerden yapılan yumuşak dolgu oyuncakların sayısını arttırmak ve iş hayatına tam zamanlı katılamayan kadınlarımıza ulaşıp onların hobi sınıfındaki üretimlerini gelir getirecek bir modele dönüştürmek .
Böylece, üretken güçlü kadınların emeğiyle hazırlanan; çocuklarına doğal , sağlıklı ve fonksiyonel oyuncak arayan annelerin bulabilecekleri oyuncakların üretildiği ‘’ ipek böceği ‘’ markasını oluşturduk.
Anneler İpek Böceği’ ni niye alsınlar?
İpek Böceği’ ni diğer oyuncaklardan farklı kılan en temel özelliği tekstilde güven anlamına gelen Oeko-Text® standardlarına sahip yüzde yüz doğal malzemelerden yapılıyor olması. Bu malzemelerin hepsi anne özeni ve sevgisiyle el emeği , göz nuru işleniyor ve çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini hedefleyen fonksiyonel oyuncaklara dönüşüyor.
Ürettiğimiz bez bebeklerimizin kıyafetleri, özel saçlı şapkaları değişkendir. Çocuklar her kıyafette farklı dokularla tanışır. Kıyafetler çıt-çıt ,düğme, cırt ,bağcık bağlama gibi öz bakım becerilerinin gelişimine yönelik hazırlandı. Yine aynı ürün gamında çocukların, boyama kalemleri ile istedikleri yüz ifadesini verebilecekleri bebekler tasarladık. Bu ürünler kolayca yıkanabilir ve çocuklar bebeklerinin yüzlerini, tekrar ,tekrar istedikleri gibi boyayıp değiştirebilirler. Özel bez taşıma çantaları ile de kolayca taşınabilen şık bir hediyelik üründür.
İpek Böceği Olarak Başka Ne Tür Hizmetler Sunuyorsunuz ?
El yapımı oyuncaklarımızın yanı sıra siparişe özel seri ürettiğimiz ürünlerimiz de mevcut. Bu ürünler kurumsal şirketlerin promosyon maskot üretimi, üretici firmaların kendi ürün setlerine artı katma değer eklemek istedikleri minik oyuncaklar şeklinde. Örneğin bir pijama setine oyuncak , atkı-şapka üzerine hayvan figürlü oyuncak aksesuarları gibi. Yeni değerler yaratmak isteyen herkesi çayımızı içmeye beklediğimizi de buradan iletmek istiyoruz.
Son Olarak İpek Böceği Ürünlerine Nereden Ulaşıyoruz ?
Web siteleri www.ipekbocegioyuncak.com 'dan online olarak temin edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Faydalı bir paylaşım olmuş. Siteyi hemen inceleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende oyle dusundum. bez oyuncaklara ulaşmak öyle zor ki...çok güzel bir girişim olmuş

   Sil
 2. NE GÜZELDİ ESKİDEN HERŞEY DOĞALDI ŞİMDİ İSE DOĞAL BULMAK ÇOK ZOR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten haklısınız. üstelik bu oyuncaklar ev kadınlarının aile ekonomilerine de bir katkı oluyormus.

   Sil
 3. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben ziyaretiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Güzel ve başarılı bir yolculuk olmuş sizde bizlerle paylaştığınız için teşekkürler....sağlıklı çocuklar sağlıklı toplum demektir ....oyuncakları merak edip linke tıkladığımda bu site kullanılmıyor ibaresi çıktı acaba bir tek ben mi göremedim sevgiyle kalınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uyarı için teşekür ederim aysel hn. haklısınız yazarken 'dan ibaresi bitişik oldugundan link onu da alıyormus. duzelttım.
   sevgiler.

   Sil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar