Bir Psikoloğa İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 5 Kanıt

Herkesin stresli, yoğun, sıkıntılı geçirdiği günler vardır. Bazen işimizden istifa etmek isteriz, bazen alıp başımızı gitmek. Ama her gün aynı sıkıntıyı yaşıyorsak, zihinsel ve fiziksel bir tahribata uğradığımızı da fark eder ve bununla baş etmek için kendimizce yollar ararız. Tüm bu hayat koşuşturması içinde bazı işaretler bir psikolog ile görüşmemiz gerektiğine kanıttır.

 1. Her Şeyi Çok Yoğun Hissediyorsanız…
Bir uzman “Hepimiz sinirleniriz, üzülürüz ama ne sıklıkta ve ne şiddette?” diye soruyor. Tam olarak bir psikoloğa gitme zamanınızı belirleyen şeylerin başında da zaten hissettiklerinizin şiddeti ve de yaşadığınız sıklık geliyor. Düzenli olarak öfke ve üzüntü hissediliyorsa, bunun altta yatan bir soruna işaret ettiğini bilmeniz gerekiyor.
 1. Travma Sonrası
Eğer başınıza kötü bir olay geldiyse ve onu düşünmeyi bırakamıyorsanız yardım almanız gerekiyor demektir. Genel olarak insanlar zamanla geçeceğine, zamanın tüm yaraları saracağına inanır ve bu gibi durumlarda herhangi bir önlem almazlar fakat bazen yaşanan acılar ve travmalar kendi kendilerine unutulacak boyutta olmayabilir veya gündelik hayatın yoğunluğu yüzünden bunu atlatacak gücü bulamıyor olabilirsiniz. Sizi daha fazla etkilemeden bir uzmanla görüşmenizde fayda var.
 1. İş Yerinde Olumsuz Yorumlar
Eğer yaptığınız iş üzerinden olumsuz yorumlar almaya başlıyorsanız, mücadele ettiğiniz duygusal durum artık gündelik hayatınızı, hatta işinizi de etkiliyor demektir. Ayrıca alacağınız olumsuz yorumlar, ruh halinizi daha da kötüye sürükleyecek, daha çok ruhsal problemlerle uğraşmanızı gerektirecektir. Kendinize olan güveninizi de azaltacak bu durumla başa çıkmak için bunu telafi etmenin yollarını bulmaya çalışmadan önce kendinize bir terapist bulmanız gerekiyor demektir.
 1. Sevdiğiniz Aktivitelerden Kopmak
Arkadaşlarınızla sosyalleşmek, aile toplantıları, oyunlar, sinema, tiyatro ve müzik gibi zevklerinizden gittikçe uzaklaşmaya ve aynı keyfi alamamaya başladıysanız, kendinizi sürekli yalnızlığın ve boşluğun içine sürüklüyorsanız onarılması gereken bazı hasarlar var demektir. Yeni bir şeye yönelmek, radikal kararlar almak gibi hayati adımlar atmadan önce bir psikologla görüşüp, yardım almak, çok daha doğru ve yerinde kararlar almanızı sağlayacaktır.
 1. Neyin var?”
Eğer akrabalarınız veya arkadaşlarınız sık sık size “Neyin var?” sorusunu yöneltiyorsa, mutsuzluğunuz, memnuniyetsizliğiniz, beklentisizliğiniz ilişkilerinizi etkilemeye başladıysa yolunda gitmeyen şeyler var demektir. Bu ruh halinin tam olarak adını koyamıyor, bir sebebe bağlayamıyorsanız bir uzman psikologdan destek alabilirsiniz.

Bir psikolog ararken yalnızca tek bir kişinin referansı yerine birden fazla kişinin ortak fikrini duyarak karar vermek önemlidir. Bunu yapabileceğiniz en ideal yer ise Armut.comdur. Psikoloğunuzu seçerken daha önce destek almış danışanların yorumları size doğru yolu gösterecektir.

Yorumlar

 1. Bu dönemde bence herkes bi psikologa görünmeli ülkedeki gündemler bile insanın psikolojisini bozmaya yetiyor birde üstüne iş ev ve çocuklar eklenince depresyona girmemek elde değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanırım haklısın gulsahcım

   Sil
 2. Televizyon izlemeyi ve gazete okumayı bırakıp kitap ve blog okumaya basladığım gün benim için hayatın o yorgun, stresli ve karmaşasından, olumlu, stressiz ve güzel günlere geçmemi sağladı. Böyle durumlarda psikologlardan önce başvurmamız gereken merciler vardır. Ikisini bir arada alırsak daha fazla etkisini görebiliriz. Psikoloğa ihtiyacım olduğunu düşündüğüm günlerim oldu fakat gitmeden huzura erme rahatlığına ulaşabildim. Gitmek isterim ama işim engel oluyor. Bana empati kuramayacağını bilsemde dinlemesi yeter heralde. En iyi psikolog eşlerdir heralde bizde öyle çünkü bizi en iyi anlayanlar yine onlar.
  Konu beni sardı fakat çok yazıp sizleri meşgul etmeyeyim. Emeğinize sağlık paylaşım için TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuz için teşekkür ederim..

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Başlığı görünce hemen okudum.Şimdi ihtiyacım yok ama bazen oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hepimiz öyle, yorum için teşekkürler

   Sil
 5. Dünyanin içinde bulundugu karisiklikta psikologa hepimizin ihtiyaci var aslinda.

  YanıtlaSil
 6. Bu ülkede insana bir tane psikolog yetmez, 100 tane lazım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar