2015 Kış okuma Şenlikleri

Kitap ve yorumları okumayı seven arkadaşların takip ettiğini düşündüğüm Pinuccia'nın Kitapları nın başlattığı ve 2013' ten beri takip ettiğim etlinliğe başlamış ancak bir türlü sonunu getirememiştim.
Bu kış okunacak tonla kitabım varken ve hali hazırda okuyorken neden kendimi biraz daha sıkmayayım ve hedefe doğru yürümeyeyim ki dedim...

İşte an itibari ile bende bu şenliğe katılan bir kitapseverim :)


Pinuccia yı merak ediyorsanız güzel bloğu burada :)  

Nedir bu kış okuma şenliği ...

belirlenen kurallara göre kitap listenizi oluşturuyorsunuz ve okudukça puan kazanıyorsunuz... 20 Martta son bulacak... işte benim kategorilerim ve hedef puanım :)
Kategoriler: 

1. Kategori (10 puan): Şenliğimizin destekçisi Yabancı Yayınları'ndan çıkan bir kitap.

2. Kategori (10 puan): İsminde kış mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların kış mevsiminde geçtiği bir kitap.

kış temalı 3k etkinliği ile hediye gelen Kardan Kız - Eowyn Ivey * Feniks Kitap ( hedef puan 10 ) 448sf.
3. Kategori (10 puan): Liseyi başladığınız yıl ödül almış bir kitap veya o yıl ödül almış bir yazardan bir kitap.

4. Kategori (10 puan): Kaç şenliktir listenize alıp alıp da okuyamadığınız o kitap (Şenliğe ilk kez katılanlar içinse kütüphanelerinde en uzun süredir okunmayı bekleyen o kitap). 


Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov * Koridor Yayınları 239 sf. ( 2 yıldır okumayı planlıyorum artık zamanı geldi sanırım.) 


5. Kategori (10 puan): Herhangi bir edebiyat ödülüne aday olmuş ama kazanamamış bir kitap.

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.

Dönüşüm  Franz Kafka - Can Yayınları 104 s ( Erdi Karadeniz'in blogunda gördüm..Yasaklı olduğunu bilmiyordum. )

7. Kategori (10 puan): Kitap Ağacı'nın aylık kitaplarından veya herhangi bir Kitap Ağacı kulübü tarafından Kış Okuma Şenliği'ne denk gelen dönemde okunacak bir kitap.

8. Kategori (10 puan): Başkasının sizin için seçtiği bir kitap. (Bu kategoride tavsiyelerine güvendiğiniz ve tanıdığınız birine gidip ne okuyacağınızı sorabilirsiniz veya bir yakınınızdan kütüphanenizden okumanız için rastgele kitap seçmesini isteyebilirsiniz. Kendi kendine karar vermek yok).

Albert Camus - düşüş Can Yayınları ** 99 syf 

9. Kategori (10 puan): 2015 yılında çıkan bir kitap (Yabancı yazarların kitaplarında Türkçe baskının 2015'te yapılmış olması da yeterli). 

Ahmet Ümit - Elveda Güzel Vatanım * Everest Yayınları  ( hedef puan 10 ) 560 sf.

10. Kategori (10 puan): Yazarından imzalı veya yazarından imzalı olmasını isteyeceğiniz bir kitap (Yalnız gerçekçi olun. İmzalı olmasını gönlünüzden geçirdiğiniz yazarların hayatta olması gerekiyor mesela). 


Selim İleri - Kırık Deniz Kabukları* Everest Yayınları hedef puan 10 ) ** 2012 yılında imzalı olarak internetten daha henuz kıtap çıkmadan özel olarak takep etmiştim ama bir türlü okumak kızmet olmadı basladım basladım bitiremedim. Bu sefer inşallah 239 sf.
 11. Kategori (10 puan): Bilim kurgu / fantastik kurgu türünde bir kitap.

12. Kategori (10 puan): Siz doğmadan en az 250 yıl önce yazılmış bir kitap.

f.Dosteyevski - Suç Ve Ceza * Yapı Kredi Yayınları.. Bitecek inşallah 704 sf.
13. Kategori (10 puan): Hem beyaz perdeye aktarılmış hem de tiyatroya/müzikale aktarılmış bir kitap. 

14. Kategori (10 puan): Türk kadın bir yazardan bir öykü kitabı.

15. Kategori (10 puan): Romantik türde bir kitap.

16. Kategori (10 puan): Karakterlerinden birinin bulunduğu kitaba isminde geçtiği bir kitap.

17. Kategori (10 puan): Size hediye gelen bir kitap.

18. Kategori (Her kitap 5 puan, 4 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 40 puan): 150 sayfadan kısa 4 kitap.
Instagram kullanıcısı olanlar bilmiyordur belki. Instagramda her pazartesi #kisakitaplarfestivali adı altında kütüphanemizden 150 sayfadan kısa bir kitap seçip o hafta içerisinde okuyoruz. İki etkinliği kesiştirmek için bu kategoriyi koydum.

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap.

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 90 puan): İsmi bir kelimeden, iki kelimeden, üç kelimeden, dört kelimeden, beş veya daha fazla kelimeden oluşan birer kitap.

22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
Temaları zorlaştırıp kolaylaştırmak sizin elinizde. Bu kategoride herhangi bir edebi türe ilişkin 4 kitap okuyabileceğiniz gibi (örneğin 4 bilim kurgu kitabı), tek bir ülke veya bölge edebiyatına ait (örneğin İngiliz edebiyatı), tek bir yazara ait, tek bir konuya ait (örneğin ölüm temalı kitaplar), tek bir edebiyat ödülüne ait (örneğin Pulitzer ödüllü kitaplar) kitaplar okuyabilirsiniz.

Okunan Toplam Kitap: 0
Okunan Toplam Sayfa Sayısı: 0
Kazanılan Toplam Puan: 0


Umarım alnımın akı ile başarabilirim... Hadi siz de gelsenize...Yorumlar

 1. Ben 21. Kategoriden başladım bile. Size de iyi okumalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en zoru da o sanki

   Sil
  2. Zor da bu Şenlikte ilk defa KULLANILIYOR ya bu katagorı hemen cezbetti beni ;)

   Sil
 2. Güzel romanlar seçilmiş.Dönüşúm,suç ve ceza ve beyaz zambaklar ülkesinde romanları çok güzeldi;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dönüşüm bitti, suc ve ceza zaman alacak gıbı :) umarım yetısebilirm

   Sil
 3. Dönüşüm'ü severek okudum size de keyifli okumalar :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar