Çocuğun bedensel gelişimi için neler yapabiliriz?

Uzun zaman önce başladığım ama bitiremediğim bir yazıydı aslında bu...

son günlerde içim öyle acıyla ve öfkeyle dolu ki içimden bir şey gelmiyor..

#ölmesinçocuklar #savaşahayır

---

Her anne çocukları için en iyisini ister ve yapmak ister. Biz nasıl yetiştirildiysek aslında o şekilde de çocuklarımızı yetiştiririz. Bazen doğru bildiğimiz ancak yanlış yaptığımız davranışlar da var, eksik davranışlarda... Özellikle apartmanlarda büyüyen çocuklara karşı nasıl davranacağımızı da bilemeyiz çoğunlukla...Evde sıkışmış, enerjilerini atamayan çocuklar istemesek de dijital oyuncakların esiri oluyorlar. Bu durumda neler yapabiliriz?  Özellikle bedensel gelişimine destek olacak hangi aktivitelerle onlara keyifli anılar bırakabiliriz, onları paylaşmak istedim.


Çocuğumuzun Bedensel Gelişimi için Neler Yapabiliriz?


 • Belirli bir yükseklikten atlama oyunları oynamasına izin verin. Onu engellemek ve korkutmak yerine ortamı düşmesine ve bir yerine zarar vermeyecek şekilde ayarlayın.
 • Olabildiğince her gün oyun parkına götürün. Orada kendi başına yada yaşıtlarıyla zaman geçirmesine olanak sağlayın. Onun hep izleyicisi ancak her hareketinde sırtından tutanı olmayın. Merdiven çıkma, tırmanma,koşma, bisiklet gibi faaliyetlerin destekleyicisi olun.

 • Evinizde farklı gıda malzemelerini bez torbalara koyup avuçlarında hissetmesini sağlayın. ( 2+)
 • Abaküs edinin...
 • Evde farklı modellerde engeller koyun bir rota çizin. Buradan atlama, emekleme  gibi oyunlar oynayın. Birlikte oynadığınız her oyun onun gelişimine çok katkı sağlayacaktır. ( engelleri yastık, oyuncak, kumaşlardan yapabilirsiniz.)
 • Erken kazanılan olumlu alışkanlıklar sonradan çocuklarımızın hayatını kolaylaştıracaktır. İmkanı olan ebeveynler okul öncesinde mutlaka çocuklarınızı sporla tanıştırmalı. Erken spor eğitimine jimnastikle başlamak kas gelişimi için çok faydalı olacaktır. ( Öncesinde doktorunuza danışmanızı öneririm.)

 • Ebeveyn gözetiminde kalemle çizimler yapmasına özen gösterin ve onu cesaretlendirin. ( koltuklarınızı tabloya çevirse bile... :) Kalemler parmak kaslarının gelişmesine olumlu katkı sağlayacaktır.
 • Oyun hamurları hem pratik hemde keyifli. Hayal dünyalarını geliştirirken parmak ve el kaslarına da etkisi olacaktır.
 • Küçükken hepimizin bayıldığı ip atlama çocuklarımızın boyunun uzamasına çok fayda sağlayacaktır. Bir çok sitede kemik gelişimine olan katkısını göreceksiniz. Yetişkinlerde bile..

 • Zıplamak...Trambolinin faydaları son zamanlarda kanıtlandı. Kemik gelişimine etkisi kadar bağışıklık sistemine de etkisi oldukça fazla. Ev tipi modellerini kullanabileceğiniz gibi bir çok çocuk merkezide de oldukça fazla..Ailecek bile kullanabilirsiniz.

 • Ev içindeki rutin davranışlarında ona eşlik etmesini isteyin Bulaşık makinesini boşltmak ( zarar vermeyecek maddeleri sizin ona vermenizle daha uygun olabilir.), çamaşır asma, sofrayı kurma, çamaşır katlama gibi.
sevgiyle kalın...
@obir_anne

Yorumlar

 1. İp atlamanın boya faydasını bilmiyordum, çocukken deli gibi atlardık, e benim boyum neden normal standartlarda :D Güzel paylaşım, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eminim kemik gelişiminize de çok faydası olmustur..
   sevgiler

   Sil
 2. Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler. İkinci çocuktan sonra eskisi kadar sık parka gidemiyorduk son günlerde ama evde büyük oğlumla bir çok şeyi yapıyoruz. Oyun hamuru ve boyama yapmayı çok seviyor. Evde bir çok konuda da yardım istiyorum :) makine boşaltmak, masa hazırlamak, çamaşırları yerlerine yerleştirmek vb.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hülyacm yeniden tebrik ederim. özellikle oğlunu da ev işlerinde yardımcı olmayı öğrettiğin için ayrıca tebrik ederim.
   sevgiler

   Sil
 3. bir birey olarak yetişmeli, hep korunan kollanan olarak değil

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar