Yaşasın Deniz Ulaşımı!Avrupa’nın birinci, dünyanın ise ikinci en yoğun trafiğine sahip şehir ilan edilen İstanbul’da yaşıyorsanız durumunuz gerçekten vahimdir. Pek çoğumuz her gün yolda bilmem kaç saat harcamaktan şikayet edip üzerine bir de ömrümüzün rakam lazım değil günü trafikte geçiyor diye türlü hesaplamalar yapıp hayıflanırız.
İstanbul gibi büyük metropollerde nüfusun sürekli artması, mevcut ulaşım alt yapısının aynı oranda gelişmemesi ne yazık ki hepimizin yaşam kalitesinde her geçen gün kayba neden olmaktadır. Trafik yoğunluğunun bir diğer önemli sebebi de, toplu ulaşım yerine özel araba ile ulaşımı tercih etmemiz. Yapılan bir çalışmada Boğaziçi Köprüsü’nden geçen araçların %90’ının ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen araçların da %86’sının özel araç olduğu belirlenmiş. Dolayısıyla toplu ulaşım araçlarına yönelmediğimiz sürece bu trafik sorunu ile başımız gün geçtikçe daha büyük derde girecektir.
Trafik sorununa alternatif bir çözüm arayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımına yönelik yatırımlarına hız vermesi ulaşımını deniz yolu ile sağlayabilecekler için gerçekten sevindirici bir gelişme oldu.
Mesai saatlerine göre sefer yoğunluğunu yeniden düzenleyerek yolcu kapasitesini arttıran İDO sanırım iki yaka arası her gün gidip gelenler için büyük bir fayda sağlar hale geldi. Koltuk kapasitesi kadar yolcu alabildiği için asla üst üste seyahat etmek durumunda kalmadığınız için benim tercihim hep deniz otobüslerinden yana olmuştur.
Deniz ulaşımı bugünkü haliyle hemen hemen her bütçeye hitap edebiliyor. Ekonomik olmasını tercih edenler vapur ve deniz otobüsü seferlerinden faydalanırken, bütçesi biraz daha yüksek olanlar deniz taksilere yönelebiliyor.
Şüphesiz ulaşımı en ekonomik ve en hızlı şekilde çözmek isteyen vatandaşlar olarak yüzümüzü güldürecek her türlü ulaşım indirimine veya kampanyasına karşı radarlarımız hep açık oluyor. Eğer sık sık İDO kullanıyorsanız o zaman size bir müjdem var. CEPTETEB kredi kartınız var ise ve İDO iç hat seferlerinde size özel TEB turnikelerinden geçerseniz 9TL olan ulaşım bedeli size 7TL’ye geliyor. Ayrıca her 5 geçişten biri de bedavaya gelecek.
Hem ruh sağlığınızı korumak hem de ekonomik ulaşımdan yaralanmak istiyorsanız bu kampanyaya bir göz atın derim.

Yorumlar

  1. Trafik sorununa iyi bir alternatif hele ki İstanbul da

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle büyük avantaj 😉

      Sil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar