Anne Çocuk etkinliği -- Kaşık Kukla Yapımı

Ana sınıfı müfredatlarında ebeveyn katılımlı programlar oluyor. Bende tam yıl bitmek üzereyken bu eşsiz deneyimi yaşadım sonunda...#aryakız ile birlikte bir çok bu tarz etkinliklere katılıyoruz sıklıkla...Hatta bir çoğunu evimizde kendimiz yaparak çok eğleniyoruz. Çocuklarla birlikte yapılan her eylemi ( ödevler de dahil) hem çocuk adına heö ebeveyn adına oldukça faydalı buluyorum. Çocukların ince motor (elde ve parmakta bulunan küçük kasların çalışması, güç ve kontrol becerisidir.)  ve kaba motor büyük kas motor becerileri veya veya ‘geniş kasların kullanılması) gelişimlerine çok faydalıdır.

Kızımın anasınıfında bir çok anne gerek kitap okuma, gerek kek, turşu vb. yaparak katılım sağlamıştı. Ben de onlarla plastik kaşık ile kukla yapmak istedim. 

İşte kaşıktan kukla yapımı

Malzemeler: 
Plastik kaşık
Makyaj Pamuğu
Yapıştırıcı
Kağıt
Makas
Oynayan Göz :)
Yapılışı:

Kanat şeklinde bir figür çizip kesmesi için çocuğa bırakın. İşaretli alanlardan kesildikten sonra ön ve arkasına makyaj pamuğu koyup yapıştırmasını sağlayın. ardından kalemle süslemesine olanak verin.
Yüz kısmına burun ve ibik içn renkli kağıt kullanabilirsiniz.Kuklayı yaparken yaptığınız ibik, göz kanat gibi kısımları çocuğunuzun bulmasına izin verin. ' Bu tavuğun nesi eksik kaldı?, Tavukların kafasında ne olur? gibi sorularla düşünmesine ve yorumlamasına olanak tanıyın.
Yaptığımız bu etkinlikte çocukların keyifle oynadıklarını görmek beni çok mutlu etti. Buna olanak sağlayan değerli öğretmenimize de teşekkür ediyorum.

Kaynak Linki : http://www.egitimpedia.com/egitim-2/ince-motor-becerileri-el-yazisi-ve-yazi-yazma 

Yorumlar

 1. Bugün çok değerli bloglar keşfettim. Sizinki de onlardan birisi :)

  YanıtlaSil
 2. Ne hoş bir çalışma, ilham verdiniz teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler, çocuklarda bende çok keyif aldık

   Sil
 3. aa süper fikir gerçekten ilk fırsatta deneyeceğim bunu ;)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar