Bebeklerde pişik oluşmasının nedenleriCildin bez bölgesinde oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik deniyor. Bebeklik döneminin en belirgin sağlık problemlerinden biri olan pişiğin oluşmasına yol açan birçok neden var.  Bezin, ıslanması, bezin hassas bebek cildine sürtünmesi, bölgenin sık temizlenmemesi ve daha pek çok neden cilt üzerindeki koruyucu tabakayı zayıflatarak cildin tahriş olmasına yol açıyor. 

Pişik oluşumunun nedenleri nelermiş? Gelin bakalım: 

Hijyen eksikliği: Alt bezinin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi en büyük etken. Bebek bezlerini düzenli değiştirmediğiniz takdirde altı ıslak kalabilir, ayrıca bezler uzun süre kaldığında sıcak bir ortam oluşturur. Günde en az 5-6 kez değiştirip altını temiz ve kuru tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca emiciliği yüksek olan kaliteli bez kullanmaya da dikkat edin. 

Sürtünme: Cildin tahriş olmasına yol açan bir diğer faktör ise sürtünme. Cildin ıslak ve sıcak ortamda sürtünmesi olumsuz sonuçlar doğurur.

Altının ıslak kalması: Altını mümkün olduğunca kuru tutmalısınız. Islak bez ile hava sıcaklığı bir araya gelince cildin tahriş olması an meselesidir.

Cildi tahriş eden sabun kullanımı: Banyoda sabun kullanmak yerine bebeğinizin hassas cildine uygun doğal içerikli, nemlendirici etkili vücut şampuanı, banyo jeli kullanın.

Alt temizliğinde kullanılan temizlik maddeleri: Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı, alt bezi temizliği için kullanılan deterjanlar pişik oluşumuna neden olabilir.

Aşırı sıcak hava: Bebeğin altının havasız kalması, aşırı sıcak havaya maruz kalması pişik oluşumuna neden olabilir. Cilt sıcak ortamlarda daha çok tahriş olur. Bunun için gün içinde arada bir bezini çıkarıp havalandırmanızda fayda var. 

Bebeğin beslenme şeklinin değişmesi: Anne sütünden mamaya veya katı gıdalara geçiş ile birlikte bağırsak hareketleri değişiklik gösterecektir. Bu durum pişiğin oluşmasına yol açabilir.
Mantar enfeksiyonları: Tahriş olmuş deride nem ve yüksek ısı sebebiyle mikroplar oluşabilir. Bu durumda pişikli bölge enfeksiyon kaparak Candida adı verilen mantar hastalığı görülebilir. 

Antibiyotik tedavisi: Organizmadaki bakteri florasına zarar veren antibiyotikler mantarsı enfeksiyonların oluşumunu arttırabilir. Bazı hastalıklar: Çinko eksikliği, bazı kalıtımsal hastalıklar da pişiğin oluşmasına neden olabilir. 

Etkili bir pişik tedavisi için Popolin ve 99 doğal bebek bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. 99’un doğal pişik önleyici kremi ile bebeğinizin hassas cildini pişikten koruyabilir, tahrişlerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Popolin ve 99’un pişik kremi ile de oluşan tahrişleri ve yaraları hızlıca iyileştirebilirsiniz. 

Not: Bu bir reklamdır.

Yorumlar