Okudum, yorumladım: Dönüşüm - Franz Kafka

Franz KAFKA - DÖNÜŞÜM


''Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay." F.Kafka 


Kafka kitabı için bu cümleleri söylemiş. Son zamanlarda klasikleri tamamlamaya çalışıyorum. Okumadığım yada ödev zoruyla okutulan ve aslında hiç anlamadığım eserlerin üzerinden yeniden geçiyorum.

Kafka hiç okumadığım bir yazardı..Dönüşümle başlamış oldum. Psikolojik tahlilleri çok yalın ve anlatımı çok sade. İnsani özellikleri koruyup hayvanlaşan bedeninde yaşadığı dönüşümü anlattığı klasik öyküyü bir çırpıda okuyacaksınız...


Klasikleri seviyorsanız aşağıdaki çekilişime beklerim.  

13. KİTAP ÇEKİLİŞİ - VADIDEKI ZAMBAK - BALZACYorumlar

 1. Sanırım sıradaki okuyacağım yazarlar Franz kafka ve Puşkin olarak belirledim :) yazılarınızın devamını dilerim. Blogunuzu takip ettim. Umarım benim blogumuda beğenirsiniz:
  Sanırım beni çok etkiyen kitaplardan biridir kürk mantolu madonna. O kadar güzel anlatımı var ki sanki ben yaşıyormuşum hissi oluşturdu. Blogumda bende paylaşmıştım kürk mantolu madonna kitabını. Ayrıca blogunuzu beğendim ve yeni yazılarınızın takibindeyim. Benim blogumu da takip ederseniz sevinirim:
  http://arslanyusuf.blogspot.com.tr/?m=0

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende şimdi puşkin - yüzbaşının kızı nı okuyorum :)

   Sil
 2. Kafka'yı ben de henüz okumadım. benim de ilk okumak istediklerimden.

  YanıtlaSil
 3. Sade ve dupduru birkitap.. okuduğumda biraz bozmuştu psikolojimi ama :) yılllarr önceydi tabi :)
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende tiksinmişti yıllarca kapağından ama sanırım zamanı bu zamanmış...

   Sil
 4. Dönüşüm'ü yıllar evvel okumuştum. İş hayatının insanı nasıl çürüttüğünü, farkındalığın ne pis bir şey olduğunu iyi anlatıyordu. Etkilenmiştim kitaptan fazlaca.

  YanıtlaSil
 5. MÜkemmel bir klasiktir dönüşüm.İçerdiği anlam itibari ile çok derin..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler