Kış aylarında taze meyve suyu için

Kış aylarında soğuk havanın da etkisiyle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar kaçınılmaz oluveriyor. Bu durumda vücut direncini arttırmak ve daha enerjik olmak için bol bol meyve suyu içmekte fayda var.
Sağılıklı beslenmenin en iyi yolu günde 4-5 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve tüketmekten geçer. Yeşil yapraklı sebzeler kadar portakal, elma, üzüm, kayısı gibi meyveleri sıkça tüketmeye ve özellikle de taze sıkılmış meyve sularını içmeye özen göstermelisiniz. Vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazandırmak için, günde her 1000 kalori için 1-1,5 litre, 2000 kalori için 8-12 bardak sıvı alınması şart. Tabi ki kilonuz, diyet yapıyor olmanız veya fiziksel aktivitelerinize göre sıvı ihtiyacınız değişiklik gösterebilir. Örneğin 1 ile 6 yaş arasında çocukların günde 120-180 gram meyve suyu tüketmesi gerekirken, 7-18 yaşındaki çocukların 240-360 gram veya günde 2 porsiyon alması gerekiyor.

Fenolik bileşikler içeren portakal, elma, üzüm, şeftali ve kayısı gibi birçok meyve suyunun insan sağlığına oldukça faydası var. Lezzetli olduğu kadar zengin birer vitamin kaynağı olan meyve suyunu içerek hem vitamin ihtiyacımızı karşılar hem de daha sağlıklı ve dinç olabiliriz.
Vitamin, mineraller ve antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip üzüm suyu, hastalıklara karşı korurken, bazı rahatsızlıkların tedavisine de yardımcı oluyor. Özellikle kansere karşı koruyucu doğal bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Potasyum, vitamin C, folik asit gibi bileşenlere sahip üzüm suyunun kolestrolü azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle mor üzüm ve mor üzüm suyunda bulunan polifenoller kalp hastalıklarına karşı korur.
Metabolizmayı hızlandırıp ödemi azaltan Elma suyunun sağlığınıza pek çok faydası var. Günde bir bardak elma suyu ile kandaki kolesterol oranınızı dengeleyip kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Elma suyu, kötü kolestrol olarak bilinen LDL-kolesterolün oksidasyonunu engelleyerek damarların zarar görmesini engeller. Güçlü bir antioksidan olan elma suyunu özellikle kış aylarında bol bol içerek daha sağlıklı ve zinde olabilirsiniz. Araştırmalara göre elma ve elma suyu kanser hücrelerinin çoğalmasını ve üremesini engelleyip, kolestrolü düşürür.
C vitamini bakımından zengin olan Portakal suyu bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kan basıncının azalmasını sağlar. Antioksidan açısından zengin olmasıyla meme kanseri, Prostat Kanseri ve daha birçok kanser hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
Kayısı suyu ise Cildi, mikrop ve mantarlardan koruyarak güzelleştirir, yaraların tedavisinde oldukça etkilidir. Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesine de engel olur.
Nar suyu, ananas suyu, şeftali suyu ve daha bilimum meyve suyu içmek sağlığımız için oldukça yararı. Kış aylarında sağlıklı ve enerjik olmak için meyve suyu içmeyi ihmal etmeyin.
Mutfağımızda bulunması gereken küçükev aletleri arasında yer alan meyve sıkacağı ile hem kendinize hem de çocuğunuza günlük taze meyve suları sıkabilirsiniz.

Yorumlar