Prima 'Sevgi, Uyku ve Oyun'u annelerle kutladı!k

Geçtiğimiz pazar günü havanın çok kötü olmasına rağmen arya kız ile kendimizi Zorlu Avm'ye attık. Oyunun çocuklar üzerindeki gelişimine olan desteğine hayran kalarak Primanın üstlenmiş olduğu Sevgi, Uyku ve oyun etkinliğindeydik. Babalar çocuklatla standlardaki keyifli atölye ve etkinliklele meşgulken anneler uzmanlarla birlikte olma fırsatını yakaladı.

Beni en çok heyecanlandıran uzman doktorlara aklımdaki ve aklınızdaki soruları sormaktı.. Bu tarz soru-cevapları Prima Face Fan sayfasında online olarak yapıyormuş,takip etmenizi tavsiye ederim.

İlk uzman söyleşisi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir ( Dermatolog)

Atopik dermatit bir bebeğe sahip olan bir anne olarak sorularım ardı ardına geldi tabi..

Konak olan bebeğin saç temizliği nasıl olmalı?Atopik bebeklerin konak olma olasılığı daha fazladır. Bu sebeple buna uygun şampuanlar kullanılması ve kabuk kalktıktan sonra hekim bir ilaç verdiyse sürülmelidir.( bir annenin sorusuna ilaveten zeytinyağ pamuk ile bebeğin basına sürülerek kabugun kalkmasını sağlayabileceğimizi de belirtti.)

3aylıkken beni çıkan  kızımın 4 yaşına kadar 4 tane beni oldu bu durum beni endişelendiriyor. Bir dermatoloğa göstermem gerekir mi?

Genetik olarak gelen doğal benlerden çok zaman içersinde çıkan ve kısa sürede boyut ve renk değiştiren benlerden korkuyoruz aslında. Anne olarak sürekli çocuğunuzu gözlemleyin ve benlerini inceleyin. Farklılık oluşursa mutlaka bir hekime başvurun. Beyaz tenli çocuklarda yaz aylarında güneş ile birlikte ortaya çıkan benlerler olacaktır. Koruyucu olarak yüksek koruma faktörü olan güneş kremleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Güneş kremini nasıl kullanmalıyız?
Güneş kremini çocuğun tüm güneş alan bölgelerine güneşe çıkmadan yarım saat önce sürerek onu koruma altına almalısınız.Tenine uygun olan yüksek faktörlüleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.


2. uzmanımız Prof.İsmail Çepni ( Jinekolog)

Tüp bebek tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olan bir anne olarak sorularıma başladım :)

Tüp bebek tedavisi gören anne ikinci bebeğine yeniden tüp bebek tedavisi ile sahip olmak isterse, aynı ilaçların kanser yapma riski nedir?

Eğer dondurulmuş embriyolar kullanılamıyor ise yeniden aynı ilaçlarla tedaviye başlanabilir. Kullanılacak ilaçlar benzer olacaktır ancak tıbben suan kanıtlanmış bir risk oranı mevcut değildir.

Diabetik annenin bebeği de diabet olur mu?

Gebeliğe hazırlanan annenin herseyden önce bir check-up yaptırması gerekiyor.Eğer tedavi edilmez ve kontrol altında tutulmaz ise hem anneye hem bebeğe zarar verebiliyor.

Ben  doktorlarımızla sohbet içersindeyken arya kuzu babayla mutluydu..

Çocuklarımızın gelişime olan desteğinden ötürü Prima ailesine teşekkür ederim.


Yorumlar