Ben artık bir Açev Gönüllüsüyüm...
Anne Çocuk Eğitim Vakfının hazırlamış olduğu programları bileniniz vardır belki. Uzman eğitimcilerin 1993 yılında okul öncesi eğitimin çocukların gelişiminde çok büyük etkisi olduğunun altını çizerek anaokulları ile ilgili başlattıkları mücadelerde büyük rol alan bir sivil toplum kuruluşu.

Başarıyla tamamladığı ve bir devlet politikası haline de gelen programlarına ilaveten yeni bir program ile ebeveynlere Anne Destek Programı ile eğitimler vermeye başlıyor.
Bu program ile çocuğun tüm gelişimini şekillendiren ve onun en yakınında bulunan kişi olan anneyi desteklemek, çocuklarına olumlu örnek olmayı amaç edindirmek, olumsuz davranışlarında vereceği disiplin yöntemlerinde yol gösterici olmak ve çocuklarıyla olan iletişimlerini olumlu hale getirmelerini sağlamak olacaktır.

Anne Destek Programı Nasıl uygulanıyor?

3-11 yaş grubuna sahip ailelere çocuk gelişimi hakkında eğitimi Açev eğitimcileri tarafından okullar, halkeğitim merkezleri, belediyelere ait kültür merkezlerinde 12 hafta boyunca süren bir eğitim yolu ile veriyor. İçeriğinde “Tanışma, Kadın ve Anne Olmak; Çocuk ve Aile Tutumları, Bedensel ve Zihinsel, Duygusal ve Sosyal Gelişim, Çocuğu Dinleme ve Kendini İfade Etme, Olumlu Davranışları Geliştirme, Olumsuz Davranışları Değiştirme, Empati, Çatışma Çözme ve Öfke Yönetimi, Çocuğun Sorumluluk Kazanması, Çocuğun Gelişiminde Okul-Aile-Toplum İlişkileri, Çocuk ve Oyun, Tuvalet Eğitimi.” Gibi konular işleniyor. Annelere yönelik olarak ise; “Üreme Sağlığı ve Cinsel Sağlık” gibi bilgiler veriliyor.


Ben nasıl ADP gönüllü eğitimcisi oldum?

Uzun yıllardır içimde olan sivil toplum kuruluşları aracılığı ile dünyaya bir faydam olsun istiyordum ancak bir türlü harekete geçemiyordum. Kızımla başlayan annelik serüvenimde çevremde gördüğüm yanlış davranış şekilleri, dünyadaki çocuklara yapılan zulumler ve buna çaresiz kalan ailelere belki bir nebzede olsa faydam olur düşüncesi ile hemen başvurdum.

Gönüllü annelik meziyetlerimi uzman ellerda hazırlanmış programları yoğun ve etkin bir eğitim sonucunda AÇEV Sertifikası ile taçlandırdım. Şimdi sıra 12 hafta sürecek olan eğitim sınıfı açmakta...

Sizde bu tarz eğitimlere katılmak, veya çevrenizde yönlendirme yapmak isterseniz AÇEV' e başvurabilirsiniz.Yorumlar