Dikkat...Bit dönemi açıldı...

Öğretmen kuzenimin uyarısı ile araştırmaya başladığım biraz da korktuğum şey sanırım yakınımıza geldi..Okula başlayan Arya Kız hergün bir notla okula dönüyor. Gezi, doğum günü, faaliyet vs notlarının içinden bu sefer BİT UYARISI yazısını görünce birden korkumla yüzleştim..

Okul yıllarımdan edindiğim korkunç tecrübeler yüzünden hemen panikleyen bir anne olarak değerli eczacımızın beni olumlu yönlendirmesi ise kazasız bertaraf ettik şimdilik...

Ekim-kasım ayında çok fazlaca okullarda görülen bit salgını, daha çok temiz saçı sevdiğinden daha hızlı yayılıyormuş. Başa zıplayan böcek kısa surede yumurtlayarak ( sirke) önlem alınmaz ise hızlıca üreyip çoğalıyormuş. Yaklaşık susam büyüklüğündeki bitler en çok kulak arkası, ense ve saç diplerine yumurtalarını bırakırmış. Saç teması ile hemen ve hızlıca yayılabildiğinden dikkatli ve sürekli gözlemci olmalısınız.
Bitlerden Nasıl korunuruz.
Çocuğunuzun saçlarını dikkatli ve detaylı olarak sürekli gözlemleyin. Başka birinin havlu ve tarağını kullanmamasına dikkat edin. Okul üniformasını sıklıkla dezenfekte edin.
Ezcanelerde satılan bit şampuanları, bit rozetleri hatta bit tokaları ile çocuğunuzu bu salgından koruyabilirsiniz. 

Hayırlısı ile bu dönemi de atlatabilmek dileği ile..

Yorumlar

 1. Minik bir katkım olsun istedim yazınızı okuyanlara ve size .
  Kafürun bitkisinden kesme şekeri andıran bir ürün yapmışlar genellikle ağrılı rahatsızlıklarda kullanılır ama kokusu yüzünden sanırım mercimek kadar tanesini minik bir tülbente dikerek toka içine ,yaka kenarına iliştirebilirseniz kesinlikle çocuklarınıza bit gelmez.uygulanıp denenmiştir hanımlar.
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. demeyin benimde ennn çok korktuğum , adını bile anmıyorum o derece, bugüne kadar ne kendimde ne ailmde ne de çevremde hiç rastlaşmadık ama Etka okula başladıktan sonra üzerine kondurmasam da tedirginim...

  YanıtlaSil
 3. Küçükten yaşadım bu süreci, şimdiki çocuklar sanırım daha şanslı benim tüm güzel saçlarımı kesmişlerdi.

  YanıtlaSil
 4. tokalar çok da sevimli görünüyor.. ben de öğrencilerimden önlem olarak montları poşet ile asmalarını istedim..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar