Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Kuruldu...

Son zamanlarda aldığımız kötü haberler hepimizin yüreğini yakıyor..Üstelik bu haberler azalacağı yerde daha da artıyor sanki..

14 derneğin birleşmesi ile Çocuk ve Haklarını koruma platformu ile bu çocuk ölümlerini, çocuk tacizlerini ve çocuk evliliklerini önleme; ayrıca çocuk işçilerin çalışma alanlarını, çalışmaya iten sebepleri iyileştirme gibi projeler adına birleşmiş bir platform kuruldu.


Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Başkanı Figen Özbek, tanıtım toplantısında, platformun Türkiye'deki en önemli konunun çocuk olduğunu düşünerek kurulduğunu ve üye kuruluşların çocuğun yüksek yararını korumayı amaçladığını söyledi.Bu amaçla asıl hedeflerinin Çocuk bakanlığının kurulması olduğunu da belirtti.

Platformun Hukuk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, korunması gereken hakların en başında çocuk haklarının geldiğini, çocuklarını koruyamayan, mutlu edemeyen bir toplumun ve devletin geleceği olamayacağını söyledi. Ekonomik şartların azaldığı tüm bölgelerde eğitimde doğru orantılı olarak azalmakta. Bununla beraber çocukların okuyamadığı bölgelerde kız çocukların evlendirilmesi, erkek cocukların kötü şartlarda çalışma hayatına yönlendirilmesi en vahim tablo. Bu alanların iyileştirilmesi adına yapacakları çalışmalara gönülden destek veriyorum bir anne olarak.

Ayrıca çocuk taciz ve tecavuzleri ile yavrularımıza uzanan o hain ellerin ceza ları kanunda ne kadar ağır var olmasına karşılık uygulama aşamasında ne yazık ki yetersizleşiyor. Çocuk bedenlerine yapılan tacizlerin hafif cinsel taciz sucundan çıkartılması her tur taciz ve tecavuzun ciddi cezaları olması gerektiğine inanıyorum.

Bir anne olarak içimdeki acı tarifsiz...Umarım başka Gizemleri kaybetmeyeceğiz...
Ailesine tekrar başsağlığı ve sonsuz sabır diliyorum...Yorumlar