Eşsiz bir tecrübe...#dialogueinthedark #karanlıktadiyalog

Bir arkadaşımın önerisi ile Gayrettepe Metro İstasyonunda bir süredir devam eden bir etkinliğe katıldım. Dünya üzerinde 130 kentte 7 milyondan fazla insanın zifiri karanlıkta dokunarak ve konusarak görme ve aramızda olan ama fark etmediğimiz görme engelli insanları 1.5 saat hissetme imkanı sağlıyor.

Heyecanla beklediğim pazar günü bu etkinliğe katıldım. Öncesinde telefon, saat gibi ışık sağlayabileceği tüm eşyaları ve ağırlıkları kilitli bir dolaba bıraktık. 10 kişi ile birlikte önce loş bir alanda yaşayacaklarımız hakkında bilgi aldık. Ardından yavaş yavaş kararan bir labirent sonrası bizi görme engelli ( aynı zamanda milli sporcu olan) Yusuf adlı rehberimiz karşıladı.

'Aranızda korkan var mı?' dediğinde elimde görme engellilerin kullandığı asa ile sağa sola dokunuyor, ellerimle çevreyi yokluyor ancak sonsuz bir boşluk hissediyordum. Sanki bir adım sonra dipsiz bir kuyuya düşeceğimi sanıyordum. Büyük bir korkuyla beeeen diye bağırdım. Sakin bir ses tonu ile hemen yanıma geldi ve elimi tuttu. 'Endişelenmeyin ben buradayım ve güvenliğinizi tehlikeye atacak hiç bir şeyle karşılaşmayacaksınız. Hadi başlayalım dedi.

Ellerimizi ve asamızı kullanarak parklarda dolaştık, bir ağacı bir çiçeği duyularımızla görmeye çalıştık, karşıdan karşıya geçtik, vapura ve tramvaya bindik..Ardından da bir kafeye gidip bir şeyler içip sohbet ettik. Tabi bunların hepsi zifiri karanlıkta ve similasyonlu bir ortamda...1600 m2 alan içersinde gözlerinizle değil ama kulaklarınızla ellerinizle görmeye başlıyorsunuz...

Turumuza katılan bir anne - oğul da vardı.10 yaşındaki Baran cesareti ile beni oldukça şaşırttı. Herşeyi ilk keşfeden o oldu..O an farkettim ki çocukların duyuları ve duyguları biz yetişkinlere göre çok daha gelişkin... Eminim onlar için de çok eşsiz bir deneyim olmuştur.

Unutmayın hepimiz bir engelli adayıyız. O yüzden bu anı mutlaka deneyimlemenizi öneriyorum.
Şuan Hazirana kadar Gayrettepe Metro istastoyunda..Biletleri Biletix'den temin edebilirsiniz. 25 Tl nelere vermiyoruz ki!!!


Yorumlar

 1. Çok güzel bir tecrübe olmuş ve görme engellileri anlayabilmemiz içinde mükemmel bir fırsat.Arada evde bazen gözlerim kapalı dolaşmaya çalışırım,dakikasında gözlerimi açarım ki ev benim evim ,her ayrıtınsını biliyorum..Engelileri anlamak,onlara hayatı kolaylaştırmak dileğiyle..

  YanıtlaSil
 2. Tek gözümün bu berbat akut konjoktivit sebebiyle kapalı olmasından o kadar sıkıntıdayım ki anlatamam ama inanki iki gündür hep görme engellilerin neler yaşadığını ya da neler hissettiğini düşünüyorum :(

  sizinki de onları anlamak adına eşsiz bir tecrübe olmuş bence!25 tl herşeye veriyoruz evet hem değişik bir tecrübe için hem de görme engellileri bir nebze anlayabilmek için bence gitmeye değer!
  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. vaaaay süpermiş!!! Çok akıllıca bir şey.Bunu sağlayana çok teşekkürler.İnan 25 tl hiç birşey değil.Bunu hemen denemem lazım. Umarım onlara katkısı olur..Hergün bu istasyonu kullanıyorum nasıl duymadım :( bileti oradanda alabilirmiyiz?

  YanıtlaSil
 4. Anlamlı bir etkinlik...Keşke empati yapabilmek için böyle şeylere hiç gerek kalmasa da, sırf insan olduğumuz için engelli insanları ya da zor durumda olanları anlayabilsek, derman olabilsek..ve tabiki de içinde bulunduğumuz hal ve koşulların garantisi olmadığını idrak edebilsek...

  YanıtlaSil
 5. çok güzel bir deneyim olsa gerek

  YanıtlaSil
 6. Çok anlamlı ve değişik bir etkinlik olmuş, İstanbul da olsaydım bende katılmak isterdim :(

  YanıtlaSil
 7. harika bir deneyim olmuş.
  bu arada sizi mimledim
  http://safagindunyasi.blogspot.com/2014/01/mimlenmeyi-seviyorum-kis-mimi.html
  sevgiler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler