Bir kaşık yesin diye maskara olanlardan mısınız?

Yemek yiyen, anne ben açıktım diyen çocuğa hasretim...Acaba bende bu cümleyi duyabilecek miyim? 'anne ben açıktım'... :)19 aylık kızım ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslendi. Hayat o zaman ne kadar da kolaymış meğer.Acıktığı zaman şıp, çıkar ve emzir...bu kadar:D Oysa 7.ay itibaraı ile her günümüz ayrı ızdırap, ayrı sıkıntı...

Ek gıdalarla tanışmamız biraz sıkıntılı oldu. İlk etapta kesinlikle kabul etmedi. Eskilerin sözlerine kulak asmamıştım şimdi keşke dinleseymişim diyorumç ( her yemeğin suyuna ekmek bandır çocuk tada alıssın derlerdi)İnatla sevdiği bir tada ulaşmayı denedim. Sonunda karışık sebze çorbasında karar kıldık.nasıl mı yaptım?

Klasik kış sebze çorbası
tüm kış sebzeleri...taze soğandan, sarımsağa, havuç kabak ve patates olmazsa olmazlarımdı. bürüksel lahanası, brokoli, kereviz ne varsa o hafta pazarda hepsinden azar azar kemik / et / tavuk  suyuna atıp kaynatıyordum. püre yapıp sızma zeytinyağ gezdirip yediriyordum.

Bunun dısında çok nadir tarhana çorbası da yerdi..Şimdi de yoğurt çorbası seviyor. Ama onu da annem güzel yapıyor ben beceremiyorum yarın deneyeceğim bakalım olacak mı?

Bu seferde tek çeşit yemek yiyor diye endişelenmeye başladım. Vitamin takviyesi ve balık yağı verdiği için doktorumuz düzenli kullanmaya çalıştık.Gerçi balık yağı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
Bu arada hala süt içmiyoruz.Ne keçi, ne devam, ne pastorize, ne inek...Asla, ne bardakla ne biberon ne sulukla içmiyor...içmiyor... Doktorumuz emmeyi bırakınca içer, devam et emzirmeye dedi...Emzirmeyi destekleyen can'dır bu arada yazmadan geçemedim.

İşte yemek yemeyen bir kızım var benim. O kadar dert ediyorum ki...her gün yemeyeceğini bilsemde ısrarla çeşit yapmaya çalışıyorum. Kendi yemek istiyor diye ortalığı her seferinde talan etmesine izin veriyorum...Bakalım bu süreciş nasıl atlatacağız.
Bir arkadaşım ' Sen ne yaparsan yap çocuk ebevenylerden birinin yeme alışkanlığı ile dünyaya gelir.ikinizden biri böyle bir bebekse çare yok yaşayacaksın dedi...'bana benzediyse yandım ki ne yandım. İlkokulu bitirdiğimde 25 kilo olan bana annem gidince hala zayıfsın diye önüme tepsiyle yemek getirir, babam meyve soyar getırır:(

Yandım ki ne yandım....


Yorumlar

 1. Malesef onlar yemeyince çok üzülüyor insan.başlarda oğlumda içmiyordu sütü biberonla.devam sütü hiç içmedi.ben 6 aydan sonra kahvaltıdan basladım ınek sütüne.emmeyi bırakınca gece uyurken azar azar sokuyordum biberonla sütü ağzına böylelikle alıştı.Kaç gündür benimkide yemiyor,agzına verileni öğürerek çıkarıyor.Sağlıklı olsunlar inşallah

  YanıtlaSil
 2. Bundan 1sene önce ben de böyleydim. Şekilden şekle girerdim yedircem diye. Bazen sinirimden ağlardım:)) Şimdi çok şükür yiyiyor herşeyi. Sütü benim kız da içmiyordu. Çilekli dene sütü. Evde kendin yap. İçer belki. Onun dışında gerçekten ben de yaşadığım için söyleyeceğim tek şey çok ısrarcı olma. Bu lafa ben de çok sinir olurdum ama böyle. Israr ettikçe kaçıyor sonra da alışkanlık oluyor bu:( Daha küçük. Bak zamanla nasıl olacak herşey. Acıktım da diyecek, sütünü de içecek. Sabır;)

  YanıtlaSil
 3. Kanayan yarama biri parmak bassa, ancak bu kadar etkili olurdu herhalde :)

  Kızım 26 aylık ve yemiyor! Benim yüzümden.. Her ne kadar bunu hiçkimseye dillendirmesem de, burada, sizden de aldığım cesaretle itiraf ediyorum işte.. Aynen dediğiniz gibi, bana söylenen herşeye tıkayıp kulaklarımı, kendi bildiğimi okudum, doktorumun sözünden çıkmayacağım diye, onun dediklerini, onun sırasıyla verdim.. Ne çocuğun eline birşey tutuşturdum kemirsin diye, ne de bir yemek suyuna bandırdım sokuşturdum ağzına.. Sonuç, kızım sadece belli şeyleri yiyor, istemediği hiç birşeyi de yemiyor.. Buna rağmen, kilosu ve boyu normalin üstünde, ben de onunla avutuyorum kendimi.. Demek ki, içinde bir yerlerde yarıyor yedikleri..

  Ne çok konuştum değil mi? Sayfanızı, itirafname gibi kullandım belki de ama, paylaşmadan da duramadım :)

  Bu arada, çocuk ebeveynlere benzer diyen arkadaşınıza yürekten sevgiler, ben de aynen kızım gibiyim çünkü.. O'nda neyden şikayet ediyorsam, annem ben de hala aynı şeylerden şikayetçi.. Armut dibne düşermiş tezi doğru yani :))

  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 4. Seni oyle iyi anliyorum ki.benim kizim da oyleydi o yemeyince ben ne yersem yiyeyim karnim ac gibi hissediyordum. ama yapacak hic birsey yok oylece buyuyup gidiyorlar. offff Allah sabir versin.. minige de istah versin...

  YanıtlaSil
 5. çiler hn, tavsiyene uyacağım ve bıkmadan gece biberona başlayacağım. başka caresi yok.
  rabia hn, inş o günler tz gelir:( bugun de 1 kap dolucu domates corbası heba oldu:(

  armut gerçekten de dibine düşüormuş...ve annelerimizin dedikleri hep kulağımda...evladım yiyince ben doyuyorum...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar