ANNELER TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIYOR - NEVEDA ANNE


Gebelik anılarımızı , doğum hikayelerimizi, bebeğimizin ilk ateşi, ilk kusmuğu, ilk adımlarını online paylaştığım annelerden biri neveda...Kocaman yüreği olan, sevgiyle aşkla dolan koca yürekli bir anne..Üstelik çok güçlü...işte okurken eski anlara gidip belkide gözlerinizin dolacağı Neveda anne ve Kuzey bebek...
*anne olacağını ilk öğrendiğinde nasıl hissettin?
7 yıllık beraberliğin sonunda 2007 yılında evlendik eşimle, evlenir evlenmez bebek istiyordum. Bunu eşime söylediğimde 'Saçmalama' oldu. Sonra da hiç bebek kelimesi etmedim .. Arkadaşlarımız evleniyor, çocukları oluyor, bizimki sevmeye başlıyor, 'Ne güzel di'mi' felan derken 'Bizimde bir bebeğimiz olsun' dedi :)
Çok bekletmedi yavrucağım.. günüm çok geçmemişti ama sabredemedim. İşyerimden çıktım, test aldım. İşyerime döndüm. Güya ertesi sabah test yapacaktım ancak; yok çalışamıyorum, bir heyecan var. Kalbim çıkacak gibi. İşyerinde bunu paylaşacağım kimse de yok. Gittim küçücük lavaboya. Testi kullanmayı da bilmiyorum, okuyorum, bakıyorum, testimi yapıyorum saniyeler içinde çift çizgi belirliyor!!
Dünyanin en mutlu insanıydım o an... Nasıl sevineceğimi bilemedim küçücük lavaboda; nefessiz kaldım,  ağladım,  güldüm,  aynaya baktım. Bir an deli gibi gördüm kendimi...Hemen masama geçtim, kendi kendime gülüyorum akşam zor oldu bana. İş çıkışı hemen bir patik, tabak, çatal aldım mini mini birşeyler...Eve koşa koşa gidiyorum, güzelce paketliyorum ve kocama mini bri mektup yazıyorum. ilk paketi gebelik testini kurdele ile bağlıyorum.

*'baba' bunu nasıl öğrendi?
Ve hazırlıklarımın sonunda eşim geldi...Tepkisini çok merak ediyordum. Sevinmemesine kendimi hazırlamıştım. Sevinmezse üzülmek yok, mutlu bir hamilelik geçireceğine söz veriyordum...Çok yorgundu . 'Bak sana neler aldım.' dedim. Büyük bir paketti eline verdiğim. 'Ne gerek vardı.' dedi , bugünkü tarihi düşünüyordu belli. Çünkü hiç öylesine hediye almamıştım eşime. 'Aç hadi bende meraklıyım.' dedim. 'Ne aldığını bilmiyor musun?' dedi böyle bir uzatmalardan sonra açtı paketi. 'Bunlar ne ya?' dedi. Ivır zıvır bir sürü eline önce. Gebelik testini verdim baktı baktı anlamadı sonra mini mektubu verdim. O yorgun vücut, o kapanan gözler bi anda kendine geldi. Bir çığlık, bir sevinç. Benden çok sevindi. Sarılıp ağladık sevinçten...Gecenin 1' i yemek yedik. Bana bol bol yedirdi. 'Şurda bir ayran olsa ne iyi olurdu.' dedim. 'Hemen yoğurt alayım ayran yapayım sana.' dedi...Orda anladım mutlu bir hamilelik geçireceğime. Çok şükür ilk ayların iştahsızlıklarımı saymazsak harika bir hamilelik geçirdim.

*yavruyu ilk kucağına aldığında ve ilk bakışmanız nasıldı
Ah ah yine yine yine yaşamak istiyorum o anı...Dünyanın en güzel anı.Daha görmeden çığlığını duydum. kalbim yerinden çıkacak gibi oldu yazarken bile ağlıyorum .. Bebeğimi hazırlıyorlar ama nasıl ağlıyor. Yanıma verdiler, sustu miniğim. Kokladım, kokladım çektim içime bu nasıl bişey ya dünyanın en güzel bebeğiydi gözümde. 'Sana benzemiş. Sana bakmaya kaçtığım halde dedim eşime:)' Çok zor verdim bebeğimi. Odama çıkana kadar dayanamadım, öyle özlemişim ki odama girer girmez hemen kucağıma almak istedim. Emzirmeye hazırlıyorlardı ve emzirdim o anım da çok güzeldi.

*Annelik zor zanaat.Bunu anladık artık...Sen nelerde zorlanıyorsun?
8 aya kadar hiç zorlanmadım. Çok bebekken pazara bile gittim. Sabah akşam gezdim. Geceleri horul horul uyudum. Çok uslu birbebekti. 8 aydan sonra geceleri uyanmaya benimle uyumaya başladı...Çok keyif alıyorum oğlumla uyumaktan sarılıp onun kokusunu içime çeke çeke uyumaktan..Çok zorlandığım bişey yok bakımını yapmayı çok sevdiğim için zorlanmaktan yana çok keyif alıyorum.

*oğlunla birlikte keyif aldığınız en sevdiğiniz oyun ne?
Sabah birlikte uyandığımızda hemen kalkmıyoruz, yatağımızda oyun oynuyoruz. Sabah tatlılığı bir başka oluyor, güreşiyoruz :) Evde koşmayı çok seviyor. Saklambaç oynuyoruz, saklanıyor, arıyorum cee yapmayı çok seviyor. Oyunumuz çok çeşit ve kısa kısa oluyor, çabuk sıkılıyor velet J:) Oyuncakları hiç ilgi alanı değil. Mutfak arac gerecleri ve süpürge. Kız doğuracaktım aslında :)

*Taze annelere olmazsa olmaz tavsiyen nedir?
Sabır sabır sabır... diyorum başka bişey demiyorum. Her anını çok güzel değerlendirsinler zaman çok hızlı geçiyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Tesekkurler

En çok sevilen yazılar