ANNELER TECRÜBELERİNİ ANLATIYOR - Sezen Anne

İstanbul gibi dünyanın en hızlı şehrinde birbirinden yakışıklı iki erkek çocuğu yetiştirmeye çalışan Sezen anne... Evde 3 erkek çocukla :) uğraşmak zorunda kalan, harika yemekler yapan, oğullarına saçlarını süpürge eden ve bundan sonsuz keyif alan şeker mi şeker bir anne...

İşte Sezen Anne...


                Anne olacağını ilk öğrendiğinde ilk hissettiğin neydi?
Anne olduğumu ilk 2002 yılının mayıs ayında öğrendim. Sürpriz bebekti Eren. Evlenmeden önceki işime geri dönecektim, planlarım vardı. Günümün geçmesiyle test yaptım veee sürprizzz şoka uğradım. Korktum, üzüldüm sevindim. Karmaşık duygular içinde kalakaldım.

                                   Ya BABA nasıl öğrendi?
Babamıza msj attım. Bulunduğum ortam aramaya müsait değildi. Uzunca bir süre ses çıkmadı. Oda benim gibi şok olmuş :))
İlk şoku atlatıp kendine gelince sevinmiş. Yemek ısmarlamış yanındakilere:))              Yavruyu ilk kucağına aldığında ve ilk bakışmanız nasıldı...(Bıkmadan okuyabilirim bu anıları..)
Ereni normal doğumla beklediğim için doktorumun verdiği güne 3 günüm kalmıştı. Aralık soğuğunda hergün yürüyüşlerimi yapıyordum. 18 aralık perşembe günü yürüyüşümde karnımda değişik ağrılar hissetmeye başladım. Hafif hafif heralde yorgunluktur dedim. Saat 5 te ağrılarım yarım saatte bir gelmeye başladı gittikçe sıklaşan ve uzayan ağrılar yerini sancıya bıraktı. Gece 3 e kadar bu durum devam etti son ana kadar beklemek istiyordum ama 3 te dayanılmaz ve sıkça olunca ağrılar hemen apar topar hastane yoluna düştük. Doktorumu aradım geldi ve muayenede bebeğin dönmediği anlaşıldı. Sezeryana girdim, bayıltıldım. Ayıldığımda Ereni hemen bebek odasından getirdiler, küçücük, saçlı, kumral bebeğimdi o benim. O minik ağzıyla meme arayan yakışıklım..

2. oğlum Kayra hayatımızın neşesi en miniğimiz ...Onu çok istedik hepimiz kaç kere test yaptım acaba mı diye? 2010 şubatında ilk bizimle oldu. Zorlu geçen bir hamilelikten sonra doktorun onayladığı tarihte güle oynaya hastaneye gidip sezeryanla doğurdum oğlumu.
Ayıldığımda ilk söylediğim söz 'Bebeğim iyi mi?' olmuş. Benden önce odaya gitmiş uyuyordu mışıl mışıl. Onunla ilk karşılaşmamızda ne kadar ufak minik geldi gözüme. 'Allahım bu nasıl büyür.' dedim (ağbisi 4000 kg doğmuştu. Kayra 2700 olunca haliyle gözüme çok ufak gelmişti)
ama zaman su gibi geçiyor işte. Şimdi kendi işini kendi yapmaya çalışan bize tepkiler veren bir birey oldu minikim!.


            Çocuklarınla birlikte keyif aldığınız, en sevdiğiniz oyun nedir?
İkiside erkek olunca bana çok iş düşmüyor ağbi-kardeş arabalarla, tamir setleriyle bolca vakit geçiriyorlar. Kalan vakitlerinde bol bol boğuşuyorlar. Akşam babalarıyla oynamakta onları çok eğlendiriyor. Anlaycağınız ben onların oyunlarında çok yer almıyorum.

                 Annelik zor zanaat.Bunu anladık artık...Sen nelerde zorlanıyorsun?
2 çocuklu olunca dahada zor...Erenin okulu, Kayranın büyüme atakları, sinir, stres, iş, güç hepsi var bende. Akşam olsada uyusalar biraz; dinlensem diyorum. Çoğu zaman tek başıma gezmeyi özledim. Kendimle kalmayı özledim ...
Ama onlarsız da hayatımın ne neşesi nede tadı olurdu. Buda bir gerçek. İkiside sağlıkla büyüsün, okusun. Vatana millete yararlı olsunlar; başka bir isteğim yok ...

                Taze annelere olmazsa olmaz tavsiyeler var mı?
Taze annelere ilk tavsiyem hamilelikleri boyunca bol bol uyusunlar ilk aylarda uykuya hasret kalacaklar...
Ama zaman çabuk geçiyor. Ne zaman gazı bitti, ne zaman ilk dişi çıktı, ne zaman 1 yaşı doldu, anlamaycakları için bebekleriyle bol bol vakit geçirsinler. Her anın tadını çıkarsınlar...


-------------------


Sizde burada tecrübelerinizi aktarmak isterseniz mugeninlistesi@gmail.com 'a mail atmanız yeterli...Sevgiyle...

Yorumlar

En çok sevilen yazılar