Enerji Tasarrufu Yapmanız İçin Bazı İpuçları


Sadece basit değişiklikler yaparak aslında enerji giderlerinizi kolaylıkla düşürebileceğiniz biliyor musunuz? 
Her ay faturalar için ne kadar bütçe ayırdığınızı düşünün. Bu bütçeden tasarruf yapmanız aslında çok kolay. Sadece birkaç farklılık ve birkaç da yaşam alışkanlığı edinmeniz yeterli! Şimdi sizlere enerji tasarrufu için ipuçları aktaracağız. İpuçları bizden, uygulamak sizden!Öncelikle kullandığınız tüm ampulleri enerji tasarruflu ampullerle değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Yaklaşık olarak yüzde yirmiye varabilen oranda enerji tasarrufu sağlayan bu ampuller ihtiyacınız olan aydınlatmayı size sunuyor. 

Enerji tasarrufu yapmanın en pratik yollarından biri tasarruflu ürünleri kullanmaktır. Klimalarınızın filtrelerini sürekli olarak temiz tutmanız da alabileceğiniz en önemli önlemlerden biridir. Çünkü klimalarının filtreleri kirlendiğinde daha fazla enerji kullanırlar. Yaz ve kış mevsiminde sürekli olarak açık kalan bir cihazdan söz  ediyoruz. Dolayısıyla klimaların kullandığı enerji çok büyük önem taşıyor.

Enerji Tasarrufu Yapmanın En Kolay Yolları
Eğer elektrikli ocak kullanıyorsanız cam materyalden  üretilen pişirme kaplarını tercih edin. Çünkü cam pişirme kapları diğer materyallerden hazırlanan ürünlere nazaran çok daha kısa sürede yemeğinizi pişmesine sağlar. Bu sayede ocağınızın daha az elektrik tüketmesini sağlamış olacaksınız. 
Su ısıtıcısına sadece ihtiyacınız olan miktarda su koymanız da yaşam alışkanlığına dönüştürmeniz gereken bir durum. Gün içerisinde kaç defa su ısıttığınızı gözden geçirin. Her defasında ısıtıcının içerisinde fazla su kalıyorsa bu durum sizin için çok daha önemli bir önlem olacak demektir.

Kış mevsiminde güneş gören odalarınızın kalın perdelerini mutlaka açın.  Gün boyunca güneş görmesi odanızın daha kısa sürede ısınmasını sağlar ve bu sayede ısınma giderlerini de düşürmüş olursunuz.  

Duş alırken suyu en basınçlı seviyede kullanmayın. Basınca arttırdıkça şofbeninizin daha fazla elektrik harcamasını sağlamış oluyorsunuz. Aynı durum elektrik süpürgeniz için de geçerlidir. Gerekmedikçe elektrik süpürgesini en yüksek çekim gücüne ayarlamayın.

Enerji tasarrufu yapmak için öğrenebileceğiniz onlarca farklı ipucu daha var. Bu ipuçlarını da Enerjisa internet sitesinden kolaylıkla öğrenebilir ve hayatınıza uyarlayabilirsiniz. Enerjisa internet sitesinde hem evinizde hem de iş yerinizde uygulayabileceğiniz pek çok farklı yöntem aktarılıyor. 
Mutlaka siz de göz atmalısınız.

Yorumlar