Dikkat Eksikliği setlerinin faydası nelerdir?

Günümüz çocuklarının sanırım en büyük sorunlarından biri haline gelen dikkat eksikliği konusu günlük hayat ve eğitim hayatında yükselerek kendini belli etmeye başlıyor. Okul dönemi çağındaki çocukların çok daha fazla sorun yaşadığı bu durumu pozitif yönde etkilemesi ve tedavilerini dikkat setleri ile desteklediğini belirten Kontrol Yayıncılık'tan Kaan Demirbay'a bir anne olarak aklımıza takılanları sorduk. İçtenlikle ve detaylıca açıkladığı konuları bulabilirsiniz..Biraz yayinevinizden ve iceriklerinizden bahsedebilir misiniz?

Kurulduğumuz 2013 yılından itibaren kaliteden ödün vermeden; eğitim alanındaki yenilikleri ve çocuk dikkat hastalıklarını takip ederek yeni dikkat setleri geliştirmek, ülkemizde eğitimin ileri seviyelere taşınmasına katkı sağlayan çalışmalar yapmak genel hedeflerimiz arasındadır. Konu ile uzman, öğretmen ve akademisyen görüşlerini temel alarak, çocuk gelişiminde, özellikle dikkat alanında farklılıklar oluşturan ürünler geliştirmek temel ilkelerimiz arasındadır. Öğrenmeyi üst seviyelere taşımak görüşünü savunan Kontrol Yayıncılık ailesi genç ve dinamik bir ekiple dikkat setlerimizi hazırlamaktayız. 
Hazırladığımız dikkat setleri çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlayan ve başarılarını artırmalarına destek veren çalışmalar içermektedir. Ürünlerimiz içerisindeki görseller profesyonel bir ekip tarafından yaş grupları ve ilgi alanları göz önüne alınarak çizilmektedir. Bu görsellerin hepsi Kontrol yayıncılığa özgün çizimler olup toplumsal değerlerimize uygun olarak tasarlanmıştır. 
 
Dikkat eksikligi  ve hiperaktivite son zamanlarda sıkça duydugumuz terimler. Eğitim setleri ile ne gibi bir fayda sagliyorsunuz?
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite günümüzde her çocukta rastlanan bir hastalık türü oldu buna sebep olan bir çok etken mevcut, başta aileler bunu sadece tablet, telefon, televizyonlar gibi etmenler olduğunu düşünerek önlemleri de bunları kısıtlayarak almaya çalıştılar. Çocuk dikkat gelişimine yönelik yapılan araştırmalara göre nedenlerin sadece bunlarla sınırlı olmadığı gözükmüştür. Aile faktörü, çocukların kendi içinde yaşadıkları ruhsal bozukluk, çocukta aşırı sinir göstergesi, çevreye uyum sağlayamama, bağımsız hareket etme isteği gibi bir çok etmen ve belirtiler mevcuttur. Üretmiş olduğumuz dikkat setleri de çocuklardaki bu dürtüleri kontrol etmesini sağlar daha sakin, daha çevreye ve arkadaş ortamına uyumlu, eğitim başarısı yüksek bireyler olarak yetişirler. Bu setlerin sürekliliğinin olması şarttır. Bu süreklilik, beynin uzun bellek ve kısa bellek, ince motor kasları gibi alanlarını sürekli gelişmesini ağlar.
 Öğrencilerin yeteneklerinin bir çeşit ölçüldüğü bilsem sınavlarını da desteklediğini söylüyorsunuz. Setleri Bir oyun gibi serbest mi bırakmalı yoksa sistemli bir şekilde devam mı edilmeli?

Setler çalışılırken özellikle aile ile birlikte çözülmesini istiyoruz. Bu sayede hedefimiz hem aile ilişkilerini kuvvetlendirmek hem de çocuğun yaptığı yanlışları ebeveyn gözetimi altında hızlı şekilde doğruya yöneltmektir. Setler A, B olarak yada 1 2 3 vb. tarzında  sıraya koyulmuştur çocukların bu sıraya göre çalışmaları gerekir.  

İşitsel dikkat setinden de bahsedebilir misiniz?

İşitsel Dikkat Seti Fonolojik ve Artikilasyon bozukluğu, Disleksi tedavilerinde konuşma terapistleri tarafından kullanılan bir üründür. Set içerisinde yine 1 adet eşleştirme paneli ve 10 kitap bulunmaktadır.  Bu ürünümüzde ses hece alfabe el ve göz koordinasyonu sağlar. Son 3 kitabının sesle çözülmesi gereken setin ses kaydını www.kontrolyayincilik.com sitesinde yer alan İşitsel Dikkat Seti 6 Yaş ürününün altında bulabilirsiniz.
 


Son olarak eklemek istediğiniz başka bir detay var mıdır? 

Setlerimiz çocukların dikkatini güçlendiren beynin görsel duyusal ve dokunsal algılarını farklı sistemlerle çalıştıran, setlerdir. Bu setler çocuklarda ders başarısını arttıran odaklanmayı arttırıcı bir yapıdadır. Dikkat, her çocukta ve bireyde gelişmesi gereken bir algı merkezidir, Bu nedenle yayınevi olarak sürekli beynin algı merkezlerini çalıştıran sistemler ve programlar geliştirmekteyiz. Setler kesinlikle bilimsel özellikleri kanıtlanmış ve onay almış setlerdir. Çalışmalar çocuk psikiyatr ve psikologları tarafından yapılmakta ve onaylanmaktadır. Bilsem sınavlarına uygun sorular içermekte olan setlerimiz sayesinde, bu sınavlara giren her 100 çocuktan 95’inin başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda rehabilitasyon ve danışmanlık merkezlerinde DEHB(dikkat eksikliği ve hiperaktivite), otizim, down sendromu, disleksi gibi hastalıkları olan çocuklarda tedavi ve ders amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar

 1. Teşekkürler bu çok iyi oldu

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler öğrencilerimizdeki en büyük problemlerden biri

  YanıtlaSil
 3. Nasil oluyor anlamiyorum bizim kucuklugumuzde hic boyle hiperaktivite olayi yoktu. Fazlachareketliysen guzel bir timardan sonra mumbgibi oluyorduk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O sevimsiz günler geride kalsın istiyoruz :) şiddetle değil sevgiyle kurulsun iletişimler dileğimiz

   Sil
 4. Dikkat eksikliği setleri içeriğinizi çok yararlı buldum. Yeğenlerim için değerlendirebiliriz. Bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Dikkat eksikliği için mutlaka öncelikle bir uzmana görünmeli. Eğer o da uygun bulursa böyle bir setle bu süreç geliştirilebilir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Tesekkurler