29 Nisan 2016 Cuma

Üstün Yetenekli Çocuk kimdir?Şimdiki çocuklar bir harika dostum! diyen ne çok değil mi çevremizde... Aslında gelişen teknoloji ve bilinçlenen ebevenyler ile çocukların yeteneklerinin farkındalığı da artıyor. Bu alanda yapılan çalışmalar gelişmiş ülke çocuklarından geride de olsa son zamanlarda bir çok STK ve eğitim sistemlerinde üstün yetenekli çocukları da fark etmeye başladılar.


Zeka Nedir?
insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümüne zeka deniyor genel anlamda. Zekanın genetik olduğu bir gerçek olduğu gibi geliştirilebilir yada yoksunlaştırılabilir olduğu da bir gerçektir. Üstün yetenekli olan ancak fark edilmeyen çocukların yetenekleri uygun ortamlarda daha da geliştirilebildiği gibi fark edilmediğinde yoksunlaşabilir. Eminim çevremizde bu eğitimlerden yoksun kalmış onlarca örnek vardır. 

Zeka neye göre belirlenir?
Uluslararası ölçü sistemlerine göre bir çok kurum iq sonucu paylaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda 120 puan üstün zekalı sayılıyormuş.Ancak günümüz koşullarında salt zeka puanı üstün yetenekli olmak için de yeterli olmadığı açıklanıyor son zamanlarda. Kaldı ki zeka puanını etiket gibi verilmesine de karşıyım. Test aşamasında iyi konstantre olmus bir çocuk iyi bir puan alabilir yada bir çok olumsuz olay üzerine düşük de alabilir. O sebeple bu çocukların belirli ve farklı alanlardaki başarılarını değerlendiren kurumlar 135 ve üzeri puan alan çocukların üstün yetenekli olduğunu varsayıyorlar.

27 Nisan 2016 Çarşamba

Sosyal Kampanya Çocukların internetteki faaliyetleri araştırma sonuçları açıklandı.

Uzmanlar, ebeveynleri çocuklarının internetteki faaliyetleri konusunda uyarırken online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan araştırma, konuya ilişkin olarak Türkiye’deki bilinç düzeyinin de durumunu gözler önüne serdi.


Dorinsight_cocuk_teknoloji_1
Dorinsight_cocuk_teknoloji

Son günlerde uzmanların, ebeveynleri çocuklarının sosyal medya kullanım alışkanlıkları konusunda uyarıları artarken online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan araştırma Türkiye’deki bilinç düzeyini ortaya koydu.

Hitay Holding firmalarından Türkiye’nin ilk ve en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight tarafından Nisan ayı içerisinde“Teknoloji ve Çocuk Araştırması”  gerçekleştirildi. 6-16 yaş arasıçocuğu olan 1.576 anne ve babayı kapsayan araştırmada ebeveynlere çocuklarının teknoloji kullanımı ve güvenlikleri ile ilgili sorular yöneltildi.

Çocukların çoğunun tableti varken ebeveynler çocuklarının internetteki faaliyetlerini takip etmiyor
Ankete katılan ebeveynlerin çocuklarının yüzde 79’u tablet, yüzde 50’si dizüstü bilgisayar, yüzde 49’u telefon, yüzde 37’si masaüstü bilgisayar, yüzde 21’i oyun konsolu sahibi iken hiçbir teknolojik cihazı olmayan çocukların oranı ise yüzde 4.
Çocuklarının internetteki faaliyetlerini “gizli yazılımlar” ile takip altında tutarak, kontrollerini sağlayan ebeveynlerin oranı yüzde 39’da kalırken bu yönde bir kontrol yapmadıklarını ifade edenlerin oranı ise yüzde 61 oldu.

Araştırmada çocuklarının internetteki faaliyetlerini takip etmeyenlerin, söz konusu telefon olunca daha dikkatli davrandıkları görüldü.

“Çocuğunuzun akıllı telefonundaki içerikleri takip ediyor musunuz?” sorusuna “Evet” diyenlerin oranı yüzde 63 olurken “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 37 oldu.

Çocukların en çok kullandığı sosyal medya sitesi Facebook

Ebeveynlerin yüzde 58’i çocuklarının sosyal medya hesabı olduğunu belirtirken, yüzde 42’si çocuklarının hesabı olmadığını ifade etti.
“Çocuğunuz hangi sosyal medya hesaplarını kullanmaktadır?” sorusuna verilen yanıtlara göre ortaya çıkan sıralama şu şekilde oldu: 

Facebook yüzde 96,  Twitter yüzde 24, Instagram yüzde 34, Snapchat yüzde 10 ve Swarm yüzde 5.

Çocuklar bilgisayar oyunu oynamayı çok seviyor

Ankette ebeveynlere oyunlar ile ilgili sorularda yöneltildi. Ortaya çıkan sonuçlara göre ebeveynlerin yüzde 77’si çocuklarının bilgisayar oyunu oynamasına izin verirken, yüzde 23’ü bu izni vermediklerini kaydetti. Yine çocuklarının bilgisayar oyunu oynamayı sevdiklerini belirten ebeveynlerin oranı yüzde 82’ye kadar çıkarken, yüzde 18’i çocuklarının video oyunu oynamayı sevmediğini ifade etti.

Ebeveynler internetin çocuk gelişimine katkı sağladığını düşünüyor

Anket sonucuna göre internetin çocuklarının gelişimine faydası olduğuna inanan ebeveynlerin oranı yüzde 79 olurken, yüzde 21’i bu yönde bir faydası olduğunu düşünmüyor. 

Çocuklarının bilgisayar başında günde 30 dakika ila 1 saat arası zaman harcadığını belirtenlerin oranı yüzde 47 ile ilk sırada yer alırken yüzde 4’ü çocuklarının bilgisayar başında hiç zaman harcamadığını ifade etti.

15 Nisan 2016 Cuma

Baharı yine Cotton Box ile karşıladık...

Cotton Box'ın renkli desenleri ile baharı karşılamak bir gelenek oldu :) Geçen seneki keyifli deneyimi yine burada paylaşmıştım.

Kasvetle geçen kışı güzel bir İstanbul manzarası ve bahar desenleri ile eşliğinde karşıladık. Bir çok sevdiğim blogger arkadaşımla sohbet etme imkanı buldum aynı zamanda yeni bloggerlarla da tanışmaktan keyif aldım.


Özgün desenler ve keyifli tasarımlarla yatak odalarını renklendiren Cottonbox, Erguvan Sanat Merkezi eğitmeni Jülide Doğu moderatörlüğünde kumaş boyama workshopu ile doğanın renklerini pamuk ipliği ile buluşturma deneyimi yaşattı.


14 Nisan 2016 Perşembe

ÇOCUKLU AİLELERE YENİ TATİL FIRSATI

Tematik turları ve özel ölçekli gemileriyle deniz tatiline sıra dışı bir tecrübe kazandıran Celestyal Cruises; Türk ailelerine çok ekonomik fiyatlarla Yunan adalarını gezdirecek
Kruvaziyer seyahat artık çocuklu aileler için hayal değil. 

Uluslararası cruise firması Celestyal Cruises yeni gemisi Nefeli’de çocuklu ailelere çok özel avantajlar sunuyor. Vizesiz Yunan adası turlarıyla Türk yolcuların kalbini fetheden cruise firması; yeni uygulaması ‘’0-16 yaş arasındaki 2 çocuk ücretsiz’’ ile şimdi de Türk ailelere cruise tecrübesini yaşatacak.  

4 kişilik bir ailenin çocukları için sadece liman ücreti ödeyeceği gemi turlarında fiyatlar, 660 Euro’dan başlıyor. Böylece düşlerdeki cruise tatili; ikinci çocuğa yüzde 50 indirim yapan veya her çocuk için yaş sınırı koyan her şey dahil otellerden bile daha ekonomik hale geliyor.İzmir, Çeşme ve Kuşadası’ndan kalkıyor

Celestyal Cruises; yeni gemisi Nefeli’yi Türkiye pazarı için özel olarak denize indiriyor.
Biniş ve inişlerini Türkiye limanları İzmir, Çeşme ve Kuşadası’ndan yapacak olan Nefeli ilk seferine İzmir Alsancak’tan çıkacak. Türk personelin de hizmet verdiği Ekim ayı sonuna kadar düzenlenecek turlarda; bildik uzun cruise turlarına alternatif olarak düzenlenen 3 ve 4 günlük seferler de var. (Detaylı bilgi: www.celestyalcruises.com.tr ) 


Basın Bültenidir.

AÇEV ve ERG, Erken Çocukluk Eğitimi Raporunu Yayımladı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından hazırlanan “Her Çocuğa Eşit Fırsat: Türkiye’de Erken Çocukluk Eğitiminin Durumu ve Öneriler” başlıklı notta, 4+4+4 eğitim sisteminin okullulaşma oranını düşürdüğü belirtildi.

Türkiye’de erken çocukluk eğitimi ile ilgili yayımlanan bilgi notunda, en az bir yıl zorunlu ve nitelikli okul öncesi eğitimin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekildi. Erken çocukluk eğitimine ilişkin güncel durumu ele alan notta, bireylerin uzun vadede daha sağlıklı olmaları, eğitim sistemi içerisinde daha uzun süre yer almaları ve akademik anlamda daha başarılı olmaları için, erken çocukluk eğitiminin yaygınlaştırılması ve nitelikli hale getirilmesinin önemi vurgulandı.

11 Nisan 2016 Pazartesi

21.Kitap Çekilişimin Sonucu Ve 22.Kitap Çekilişi

Son zamanlarda istediğim gibi bir vakit ayıramıyorum farkındayım.. İşleri yoluna koyar koymaz yapmak istediğim bir kaç şey olacak... Blog tasarımını biraz daha iyileştireceğim mesela, taslak halinde bıraktığım onca taslağı yayına alacağım hatta...

Bahar bereketiyle gelsin o vakit.. :)
Öncelikle çekilişime katılan tüm kitap severlere teşekkür ediyorum. Katılımcılar arasından random.org dan seçtiğim talihliyi aşağıda bulabilirsiniz. .. ( biraz heyecan olsun :)

21 kitap geride kalmış...22 kitabımı da seçmiştim. Yeditepe Yayınevinden çıkan 280 sayfalık 2007 yılı basımı olan Büyük Türk Fatih ve Dönemi 


Osmanlı hanedanı birçok büyük komutan çıkarmıştır, ancak Fetih Sultan Mehmed kadar bilime, felsefeye, tartışmaya ve sanata önem veren ikinci bir hükümdar çıkaramamıştır. Fatih, hem karakteri, hem de icraatı açısından Osmanlı padişahları arasında istisnai bir hükümdardır.
Fatih Sultan Mehmed zamanında Boğazlar'da, Osmanlı hakimiyeti kurulmuş, Balkanlar'da sınırlar Tuna'ya kadar genişletilmiş ve buralardaki topraklar emniyet altına alınmıştır.


Umarım siz de seversiniz..


Yapmanız gereken e-posta adresinizi bırakmak...Herhangi bir sosyal mecrada paylaşan ve bana linki veren kişiye ilave bir hak daha vereceğim...
Keyifli okumalar...Toyota'dan Örnek Davranış

2015 yılını tarihi rekor satışla kapatmayı başaran Toyota Türkiye Bayileri, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. tarafından planlanan Bayi Ödül Gezisi için kullanılacak 3 milyon TL. tutarındaki bütçeyi   bağışlama kararı aldı.


Türkiye genelindeki 58 Toyota Bayisinin ortak kararıyla, ihtiyacı olan çocuklar için kullanılmak üzere 3 milyon TL. Mehmetçik Vakfı, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ve LÖSEV  kurumlarına bağışlandı.
Toyota’nın Kartal’daki Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle 3 milyon TL’lik bağış, üç kuruma birer milyonluk çekler olarak; TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu, ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç ve LÖSEV Yönetim Kurulu ve Vakıf Başkanı Dr. Üstün Ezer’e Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Toyota bayileri tarafından takdim edildi. Vakıf başkanları tarafından törende yapılan konuşmalar duygusal anlara yol açarken, salonu dolduran Toyota Türkiye yöneticileri ve bayilerin temsilcileri göz yaşlarını tutamadılar.

2 Nisan 2016 Cumartesi

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü #otizmeylemplaniuygulansin

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. 

Nisan ayının tamamı ise, Dünya Otizm Farkındalık Ayı. Bu nedenle Nisan ayı boyunca farkındalık oluşturan mesajları bir çok blogda görmeyi umuyoruz. Otizm Dernekleri Federasyonunun amacı; yaşayan tüm otizmli bireyler ve ailelerinin doğumdan ölüme kadarki yaşam süreçlerinin düzenlenmesine dikkat çekmektir. Böyle bir çabaya tüm desteğimizle yanlarında duruyoruz.
Dünyada ve ülkemizde otizmli bireylere toplumda rastlanma sıklığı giderek artmaktadır. 2014 CDC raporunda Otizme rastlanma oranı 68 doğumda 1 çocuk olarak açıklanmıştır.

Otiizm Dernekleri Federasyonu Otizm Eylem Planı’nın hayata geçmesi için yaklaşık 3 yıldır ülke genelinde kamuoyu oluşturmak, hazırlık yapmak ve katkı koymak adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde hazırlanarak Milli Eğitim, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanlıkları ile YÖK işbirliğinde yürütülmesi öngörülen plan 68 maddeden oluşuyor. 

Planda farkındalık, erken tanı, erken müdahale ve izleme, ailelerin bilinçlendirilmesi, özel eğitim ve sınavlara ilişkin düzenlemeler, istihdamın sağlanması, toplumsal yaşama katılım gibi konular ele alınıyor.


Ülkemizde yaşayan 1 milyonun üzerindeki otizmli ve aile fertlerini de saydığımızda otizmden etkilenen yaklaşık 4.500.000 bireyin yaşamını kolaylaştıracak Otizm Eylem Planı uygulanması büyük önem arz etmektedir.

Otizm Eylem Planı’ndaki ihtiyaçların karşılanması halinde inanıyoruz ki otizmli bireyler, ailelerine bağımlı ve bakıma muhtaç fertler olmaktan çıkıp sosyal hayata adapte olabilecekler, çalışma hayatından uzaklaşmak durumunda kalan ebeveynleri de ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunabileceklerdir. Bu nedenle Otizm Eylem Planı’nın daha fazla rötara uğramadan hayata geçmesi gerekmektedir.
#otizmeylemplaniuygulansin ki Otizm ailelerinin kanayan yarası artık devasını bulsun!

OTİZM DERNEKLERİ FEDERASYONU
#otizmeylemplaniuygulansin
Twitter: @ODFED

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...