21 Ekim 2015 Çarşamba

16.kitap çekiliş sonucu ve 17.kitap çekilişi...

16 aydır devam eden kitap çekilişimin daha sonuna gelmişim hatta geçmişim bile...

katılan kitapseverlerin gün geçtikçe artmasını diliyorum elbette her seferinde :)

eylül talihlisi BİZE HER YER OKUL blog sahibesi. adresinizi bildirirseniz kitabınızı göndermek isterim... ancak Türkiye adresi vermenizi rica ederim, zira yurt dısı gönderimi yapamıyorum ne yazık ki...

Şansınız daim olsun olsun...

Gelelim ekim sayısına...

neredeyse ekim ayı bitiyor ama yoğun geçen fuar dönemim sebebiyle biraz ara verdim yazılara, okumalara...
Bu ay paylaşmak istediğim kitabım Doğu'da Venedik Elçileri...


Prima ve UNICEF’in “1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı” Kampanyası #1HayatDiliyoruz ile 10’uncu Yılına Giriyor!

Prima'nın anne ve çocuklar için desteklediği projeler içinde en çok sevindiğim bu oldu sanırım. Paylaşmaktan mutluluk duyarım... sizde olabildiğince paylaşırsanız belki de bir bebeği kurtarmış olursunuz...

Sevgiler,
Obir Anne;)21 ülkede yaklaşık 71 milyon anne ve bebeğin hayatını tehdit eden Anne ve Yenidoğan Tetanosu’nu ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla, Prima ve UNICEF’in sürdürdüğü “1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı” kampanyası 10’uncu yılına giriyor.

17 ülkede Anne ve Yenidoğan Tetanosu’nu ortadan kaldıran ve 10’uncu yılını #1HayatDiliyoruz ile karşılamaya hazırlanan Prima ve UNICEF, yalnızca raflardan değil sosyal medya üzerinden de kullanıcıları aşı bağışlamaya davet ediyor.


Kampanyanın 10’uncu yılına özel Prima, sosyal medyadan sadece #1HayatDiliyoruz ve #Prima etiketini birlikte paylaşılacak gönderiler karşılığında UNICEF’e aşı bağışlayacak. 

P&G’nin lider bebek bezi markası Prima’nın bugün ve yarının bebeklerinin sağlıklı ve mutlu gelişimini sağlamak amacıyla UNICEF’le birlikte, Anne ve Yenidoğan Tetanosu’nu tüm dünyada bertaraf etmek için 2006 yılında başlattığı 1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı kampanyası, 10’uncu yılına giriyor. Her 11 dakikada bir bebeğin Anne ve Yenidoğan Tetanosu’ndan hayatını kaybettiği gerçeğinden yola çıkan Prima, kampanya kapsamında satılan her UNICEF logolu Prima paketinin yanı sıra sosyal medyadan yapılacak paylaşımlar karşılığında bir anne ve bebeğinin korunması için gerekli aşı bedelini UNICEF’e bağışlıyor. Kullanıcıların, sadece #1HayatDiliyoruz ve #Prima etiketini birlikte sosyal medyadan paylaşacakları tüm gönderiler ve kampanyaya özel çekilen videoların aynı etiket ile paylaşılması karşılığında Prima, her kullanıcı adına UNICEF’e aşı bağışlayacak.

Her yıl yaklaşık olarak 49 bin bebeğin doğumunun ardından yaşamının ilk ayı içerisinde hayatını kaybettiği hastalığın, dünya üzerinden yok edilmesi için kampanya da 2006 yılından bu yana 300 milyon aşı bağışlanırken, 500 bin bebeğin hayatı kurtarıldı. Bu yıl da Türkiye’den aşı bağışında bulunulması planlanan kampanya kapsamında, son 10 yılda 17 ülkede anne ve yenidoğan tetanosu bertaraf edilmiş oldu.

17 Ülkede Anne ve Yenidoğan Tetanosu Ortadan Kaldırıldı!
Günümüzde, hala 21 ülkede 71 milyon anne ve bebek, ölümcül ancak bir aşı ile kolayca önlenebilen bir hastalık olan Anne ve Yenidoğan Tetanosu’na karşı koruma bekliyor. Bugüne kadar Prima ve UNICEF’in yürüttüğü 1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı kampanyası ile Burkina Faso, Kamboçya, Kamerun, Fildişi Sahili, Gabon, Gana, Gine Bissau Cumhuriyeti, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Liberya, Madagaskar, Moritanya, Myanmar, Senegal, Tanzanya, Timor Leste, Sierra Leone ve Uganda’yı kapsayan 17 ülkede anne ve yenidoğan tetanosu ortadan kaldırıldı.

Tuba Ünsal ve Pınar Sibirsky CarrefourSA’da Kampanyaya Start Verdi!
Kampanyanın doğumunun 10’uncu yıl kutlamasını duyurmak ve anne ve yenidoğan tetanosunu ortadan kaldırma dileğini sembolize etmek amacıyla projenin iyi niyet elçisi Tuba Ünsal,  İçerenköy CarrefourSA’da gerçekleştirilen özel bir etkinlikle dev pastayı üfleyerek tüm anne, baba ve bebeklerini kampanya bağışına davet etti.


Sadece #1HayatDiliyoruz ve #Prima etiketini birlikte kullanarak kampanyaya destek vermek isteyen kullanıcılar aşağıdaki yöntemleri izleyebiliyor;
·         UNICEF logolu 1 Prima paketi  = Hayat Kurtaran 1 Aşı

Anne ve Yenidoğan Tetanosu (AYT) Hakkında Genel Bilgi:
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 11 dakikada bir bebek, Anne ve Yenidoğan Tetanosu’ndan hayatını kaybediyor. Gelişmiş ülkelerde annelerin büyük kısmı hastanelerde doğum yapar ve bebekler hem hayatlarının ilk yılında, hem de sonraki dönemde rutin olarak aşılanır. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde AYT hâlâ anneleri ve doğacak bebeklerini tehdit ediyor. Yenidoğan tetanosu, kadınların sağlık hizmetlerine veya aşılama hizmetlerine erişimi olmadığı yoksul bölgelerde bebek ölümlerinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

 ‘Sessiz katil’ olarak da bilinen Anne ve Yenidoğan Tetanosu, en çok sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu ülkelerde kendini gösteriyor. Yenidoğanlar, göbek bağının sterilize olmayan aletlerle kesilmesi, kirli ellerle sarılması gibi sağlıksız doğum uygulamalarından ötürü hastalığa yakalanmaktadır.  Yenidoğan tetanosu, bebeklerin doğumdan 3 ila 28 gün sonra yakalandıkları bir hastalıktır.  Daha sonra meydana gelirse, sadece tetanos olarak adlandırılır. Anne tetanosu ise hamilelikte veya doğumdan sonraki 42 gün içinde meydana gelen tetanostur.

Hastalanan bebeklerden tedavi görenlerin arasında bile ilk ayda ölüm oranı %70’i bulmaktadır.  Anne ve Yenidoğan Tetanosu, hamilelik sırasında yapılan basit aşılarla önlenerek bu hassas dönemde kadınla birlikte doğmamış bebeği de korumaya alınabilir.Tetanos aşısının hamile kadına uygulanmasının ardından, antikorlar plasenta üzerinden cenine geçer. İki doz aşı, annenin ve üç yıllık bir sürede doğuracağı bebeklerin korunması için yeterlidir.  Bebekler doğumdan sonraki ilk iki ayda koruma altındadır.

Prima Hakkında:  Prima, Türkiye’nin 1986 yılında piyasaya sunulan ilk hazır çocuk bezi olarak ilk günden bu yana pazar liderliğini koruyor. Annelerin ihtiyaçlarına göre ürünlerinde yeniliklere imza atan Prima; 1999 yılında hala sadece Prima’da bulunan “losyon bakım şeritleri”ni, 2000 yılında da ilk kez “nefes alan pamuksu dış yüzeyi” Türk tüketicisinin beğenisine sundu.   2003 yılında Prima, Tam Koruma ile daha geniş bel bantları ve daha yüksek emicilik gücü ile sızıntıları önleyerek bebeklerin daha rahat etmesini sağladı. 2004’te piyasaya sunduğu “Prima New Baby Yenidoğan” ürünü ise “İkili Koruma” Sistemi ile idrarın yanı sıra, yenidoğana özgü yumuşak dışkının da emilmesini sağlayan yenidoğana özel ilk bebek bezi oldu. 2005 yılında hem ürün gamını Türkiye’nin ilk ve tek anatomik şekilli ürün gamı haline getirmiş hem de bebeklerin değişik gelişim aşamalarındaki farklı ihtiyaçlarının aynı bebek bezi ile karşılanamayacağından yola çıkarak, bebeklerinin gelişimlerinin her aşaması için farklı teknolojileri ile üretilmiş farklı ürünler geliştirmiştir. 2006 yılında Yeşil Ekstra Kuru tabakalı bebek bezini ve 2007 yılında da ilk mis kokulu bebek bezini tüketicileri ile buluşturmuştur. 2010 yılında ise Prima’nın en kuru ve en ince bezi, yeni Dry Max Teknolojisi ile Prima Premium Care’i annelere sunmuştur. Prima Dünyası; Yeni Bebek, Aktif Bebek, İlk Adım, Uyu Oyna, Premium Care bebek bezleri ve Islak Mendilleri’nden oluşan geniş ürün gamıyla tüm beklentileri karşılıyor. (Daha fazla bilgi için www.prima.com.tr ve www.facebook.com/PrimaDunyasi)

UNICEF Hakkında: UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar çocukların yaşayıp gelişmelerine yardım amacıyla 170’den fazla ülkede ve bölgede çalışmalar yürütmektedir. Gelişmekte olan ülkelere özellkle aşı temin edilmesinde dünyada en önde gelen kuruluş olan UNICEF çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve sanitasyon çalışmalarını, kız erkek tüm çocukların kaliteli eğitim görmelerini ve çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’ten korunmasına yönelik çalışmaları desteklemektedir. UNICEF çalışmalarını tümüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarıyla finanse etmektedir.  UNICEF’in Türkiye’deki Ülke Ofisi çalışmalarına 1951 yılında başlamıştır.  UNICEF, hükümet ve ortakları ile birlikte hizmetlerin özellikle dezavantajlı çocuklara ulaşması, farklılıkların azaltılması, koruma programlarının genişletilmesi, gençlerin gerekli bilgi ve yetenekleri kazanması, politikaların ve mevzuatın hayata geçmesi ve gerekli kaynakların yaratılması için çalışmaktadır. www.unicef.org.tr

8 Ekim 2015 Perşembe

Cotton-Box ile sonbahara sıcak bir geçiş...


Birbirinden güzel süslenmiş ev tekstili satan dükkanların önünden geçerken cazibeye kapılıp bir tane alırsınız. Aynı heyecan ile yıkayıp, ütüleyip serersiniz...Daha ilk yıkamada heyecan yerini, hayal kırıklığına bırakır çoğu zaman...  Modeline, güzel renklerine hayran olup çoğu zaman etiketini okumadan alıp sağlığımızın odak noktasına sereriz. Bir çoğunun polyester karışımı olduğu ve hatta Çin malı olan ev tekstil ürünlerinin dolu olduğu günlerde pamuğu baş tacı yapan, adında taşıyan Cotton Box sonbahar & kış koleksiyonu için bloggerlara özel bir lansman yaptı.

Denizlide tamamen yerli malı olan ve doğal pamuk ile üretim yapan firma benim en sevdiklerimden aslında...
Bu sezon dantel ağırlıklı sonbaharın romantizmini, melankolisini yansıtmış koleksiyonuna... Ürünlerde, lansmanda çok başarılıydı. Ancak bir kez daha Nihat beye buradan teşekkür etmek istiyorum. Zira kendisi bloggerları çok önemseyen bir marka sahibi. Blogger annelerden gelen bir yorum üzerien bu sezon koleksiyonuna anne- çocuk kombinini de eklemiş. Yaklaşık 2 sene aynı odada uyuyan ebeveynler için çok tatlı bir düşünce... 

İşte Ritz-Carlton otelde gerçekleşen lansmandan kareler...

Şirinler İstanbul'da...


ŞİRİNLER İstanbul'da Şirinliyor!!

22 - 25 Ekim'de Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde dünyaca ünlü Şirinler Live On Stage Müzikali başlıyor...

Şirine karakterine Evrim Akın, Somurtkan Şirin karakterine ise Aydın Kurtoğlu hayat veriyor.
 
“Eğer iyi bir çocuk olursanız siz de Şirinler'i görebilirsiniz”Çocukluğumuzun çizgi filmi beni o kadar çok heyecanlandırdı ki, şimdiden bileti almayı düşünüyorum. Umarım kuzu da benim kadar sevinir :)

İlgili basın bülteninden...

Çocukla Etkinlik: Tiyatro - Köşe Bucak İstanbul - BBT

Genel Sanat Yönetmenliğini Alican Yücesoy'un yaptığı,genç ve dinamik ekibiyle sezona başlayan BBT,10 Ekim'de Özlem Saraç'ın yazdığı,Yelda Baskın'ın yönettiği çocuk oyunumuz "KÖŞE BUCAK İSTANBUL"  ile perde diyecek.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...