30 Eylül 2015 Çarşamba

KORUNCUK VAKFI'ndan Anne-Baba Eğitimi

Koruncuk Vakfı; okulu olmayan yegane konuda, yani “Anne-Baba Olmak” hakkında 3 Ekim-22 Kasım 2015 tarihleri arasında bir eğitim programı düzenliyor.


1979 yılından bu yana; her çocuğun şefkat, sevgi ve anlayış görme, yeterli beslenme ve sağlıklı bir ortamda büyüme, çağdaş bir eğitim alarak yeteneklerini geliştirme, kısacası insan haysiyetine yakışır bir şekilde yaşaması inancıyla çocuklar için çalışan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk), şimdi de okulu olmayan fakat dünyanın en zor ve önemli konusu olan “anne-babalık” hakkında, uzmanlar eşliğinde ebeveynleri eğitmek için kolları sıvadı.
Anne ve babaların çocuklarına karşı olumlu tutum ve davranışlar geliştirmesine yardımcı olmak, anne ve babalara çocukları ile nasıl sağlıklı bir iletişim kurabileceklerini anlatmak, çocuğun gelişme süreci içindeki değişimlerinden cinsel eğitime kadar çocukları ve gençleri ilgilendiren farklı konularda ebeveynleri bilinçlendirmek amacıyla kurulan “Koruncuk Ana-Baba Okulu”, Vakfın Mütevelli Üyesi Prof. Dr. Klinik Psikolog Tülin Yurtbay önderliğinde Bolluca Çocukköyü Kültür Merkezi’nde hayata geçirilecek.
3 Ekim – 22 Kasım 2015 tarihleri arasında hafta sonları 10.30-12.00 saatleri arasında düzenlenecek olan program; çocuk gelişimi, çocuk sağlığı ve beslenmesi, akraba evlilikleri, aile planlaması, çocuk yetiştirme ilkeleri, çocuğun cinsel eğitimi ile gençlik çağı ve sorunları konularını kapsıyor.

14 Eylül 2015 Pazartesi

Öğretmenler gününde ne hediye alalım?

Okulun ilk günü ve ben bugünden düşünmeye başladım bile. 24 kasıma daha çok var bu yazı biraz erken olmamış mı diyenler de olacak tabi ama benim gibi işini son dakikaya bırakmak istemeyenler için de bir referans olur belki yazdıklarım...

Hediye almayı çok seven biri olarak bu işin aslında ne kadar zor olduğunu da bilirim. Hem ekonomik olsun, hem klasik olmasın diyorsanız bu yazım sanırım tam size göre olacak.

Eğer özel bir gün değilse ve sadece içinizden geldiği için bir hediye alıyorsanız hiçbir problem yok hatta son derece huzur vericidir hediye alıp vermek. Oysa özel günler gibi durumlarda almak zorunda olduğunuz hediye dönemleri tam bir krize dönüşür. Kimseyle aynı hediye olmasın, özel olsun, ekonomik olsun vs.

Hediye seçerken benim gözümü en korkutan şey aslında mağaza mağaza dolaşmak oluyor. Bedenini ve zevkini bilmediğin birine alacaksam hele eğer, tam bir karmaşaya dönüyor. Bu nedenle internet alışverişleri hem zamandan tasarruf etmeme neden oluyor hem de beğendiğim ürünler arasında tercih yapabilme olanağı sunuyor. En ekonomik en değişik ürünü bulma şansımı arttırıyor. Kişiselleştirilmiş notlar ve hediye paketleri ile bu hediyeleri daha da özenli hale getirebiliyorum üstelik.

Bu tarz hediye krizlerinde kişiye özel hediyeleri özenle yapan bir site keşfettim. Hem işlevsel, hemde kategorileri özenle oluşturmuşlar.

Son dönemlerin en ilgi çekici olan el emeği olan tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda yapabileceğiniz mini bahçeler herkesin seveceği türde... Sukulent son dönemlerin en pouler kaktüs türü. Hem dekoratif hemde bakımı kolay olan bu bitki türü dekortatif süsler ve notlarla unutulmaz bir hediye alternatifi olabilir.


Öğretmenler günü için seçtiğim favori ürünlerimi sizinle de paylaşıyorum, belki bir ışık olur..
  isim ve kişisel not yazabileceğiniz  fonksiyonel ürünler.
Günümüzde teknolojik ürünler vazgeçilmez olduğu için bir eğitimcinin de en çok kullanığı ürünler muhtemelen bu tarz olacaktır. Kişiselleştirilmiş Usb, powerbank gibi taşınabilir şarj aletleri, usb li hoparlörler, kulaklıklar her öğretmenin seveceği türde.


10 Eylül 2015 Perşembe

Koş, yürü ya da alkışla!

KAÇUV'la “Nehir’in Adımları” buluşmasına sen de   katıl, sen de umuda destek ol


13 Eylül günü İstanbul'da düzenlenecek "4. Nehir'in Adımları" aile buluşmasının tüm geliri, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na (KAÇUV) bağışlanacak. Tedavi gören çocukların çocukluklarını yaşamaları için projeler üreten, tedavilerin kalitesini arttırma hedefi doğrultusunda ilgili doktorları ve hemşireleri destekleyen “Nehir’in Çocukça Yaşam gönüllüleri” oluşumu ile KAÇUV’un birlikte düzenlediği koşunun geliriyle, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji servisinde bulunan oyun odasını tefriş edecek.

3 Eylül 2015 Perşembe

Çocuğun bedensel gelişimi için neler yapabiliriz?

Uzun zaman önce başladığım ama bitiremediğim bir yazıydı aslında bu...

son günlerde içim öyle acıyla ve öfkeyle dolu ki içimden bir şey gelmiyor..

#ölmesinçocuklar #savaşahayır

---

Her anne çocukları için en iyisini ister ve yapmak ister. Biz nasıl yetiştirildiysek aslında o şekilde de çocuklarımızı yetiştiririz. Bazen doğru bildiğimiz ancak yanlış yaptığımız davranışlar da var, eksik davranışlarda... Özellikle apartmanlarda büyüyen çocuklara karşı nasıl davranacağımızı da bilemeyiz çoğunlukla...Evde sıkışmış, enerjilerini atamayan çocuklar istemesek de dijital oyuncakların esiri oluyorlar. Bu durumda neler yapabiliriz?  Özellikle bedensel gelişimine destek olacak hangi aktivitelerle onlara keyifli anılar bırakabiliriz, onları paylaşmak istedim.


Çocuğumuzun Bedensel Gelişimi için Neler Yapabiliriz?


  • Belirli bir yükseklikten atlama oyunları oynamasına izin verin. Onu engellemek ve korkutmak yerine ortamı düşmesine ve bir yerine zarar vermeyecek şekilde ayarlayın.
  • Olabildiğince her gün oyun parkına götürün. Orada kendi başına yada yaşıtlarıyla zaman geçirmesine olanak sağlayın. Onun hep izleyicisi ancak her hareketinde sırtından tutanı olmayın. Merdiven çıkma, tırmanma,koşma, bisiklet gibi faaliyetlerin destekleyicisi olun.

  • Evinizde farklı gıda malzemelerini bez torbalara koyup avuçların

2 Eylül 2015 Çarşamba

16.Hediye Kitap çekilişim başlıyor..


Çok keyifsizim bugun.... İnsanlığın doymak bilmeyen hırsları yüzünden, yerinden yurdundan olan çocuklar yine göç yollarında cennete - hak ettikleri - yürüdüler...
O küçücük bedenler annelerinin yanında uyuması gerekirken... 

Çok zor...çok...

----

off

---

Eylül ayı geldi malum.Yine kitap hediyem var her ay olduğu gibi.
Bu ayın kitabı BENDEKİ KAHİRE..
KESİT YAYINEVİ'nden çıkan kitap Hülya Alper imzasını taşıyor.
Kitaba sahip olmak isteyenlerdern talepim klasikleşti. Üye olup yorum bırakmanız tek şartım.

Ancak;

Herhangi bir sosyal medyada paylaşım yaparsanız  +1 hak ( bu yayını) ( her paylaşım ayrı 1 hak)
Herhangi bir sosyal medyada paylaşım yaparsanız  +5 hak ( bu yayını + başka bir yazımı )Herkese hak ettiği sayıyı verebilmem için linkleri de paylaşmanızı rica ederim. Burada görünmesini istemiyorsanız obiranne@yandex.com a da mail atabilirsiniz.
Ay sonunda kazanan talihliyi yine buradan açıklayacağım. Kargo Türkiye sınırları içersinde bana ait...

Teşekkkür ederim, sevgiler..

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...